Alert w Małopolsce. Kolejny dzień z bardzo złą jakością powietrza

Alert w Małopolsce. Kolejny dzień z bardzo złą jakością powietrza
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)
PAP/dm

Trzeci dzień z rzędu w Małopolsce jest bardzo zła jakość powietrza. W piątek w Krakowie, powiecie krakowskim oraz w Nowym Sączu obowiązuje 3. najwyższy stopień zagrożenia zanieczyszczenia powietrza.

Mieszkańcy tych regionów otrzymali SMS-y z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa z ostrzeżeniem, że prognozowane jest przekroczenie w powietrzu dopuszczalnych norm pyłu zawieszonego PM10. RCB zaleca rezygnację z aktywności na zewnątrz.

  1. stopień (kod czerwony) zagrożenia zanieczyszczenia powietrza oznacza, że stężenie pyłu PM10 w powietrzu może przekroczyć 150 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m sześc.).

Na podstawie danych stacji pomiarowych Główny Inspektorat Ochrony Środowiska określił 2. stopień ryzyka zanieczyszczenia powietrza dla Tarnowa, powiatów chrzanowskiego, nowotarskiego, oświęcimskiego, suskiego, wadowickiego i wielickiego.

  1. stopień zagrożenia obowiązuje w powiatach: bocheńskim, brzeski, dąbrowskim, gorlickim, limanowskim, miechowskim, myślenickim, olkuskim, proszowickim, tarnowskim i tatrzańskim.
  2. stopień (kod pomarańczowy) ostrzeżenia oznacza możliwość przekroczenia w powietrzu 100 µg/m sześc.
  3. stopień zagrożenia (kod żółty) oznacza ryzyko przekroczenia w powietrzu dopuszczalnego poziomu 50 µg/m sześc.

PAP/dm

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Beata Anna Dąbrowska

Zdrowe nawyki przez cały rok!

Na początku każdego roku nie brakuje inspiracji i pomysłów, jednak z każdym dniem bywa trudniej, a w natłoku obowiązków czy spraw nawet zdrowie schodzi na drugi plan.

Z pomocą przychodzi...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Alert w Małopolsce. Kolejny dzień z bardzo złą jakością powietrza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.