Ambasador USA: z łaski Boga tej nocy świat uniknął katastrofy nuklearnej

Ambasador USA: z łaski Boga tej nocy świat uniknął katastrofy nuklearnej
Zdjęcia z rosyjskiego ataku na Zaporoską Elektrownię Atomową (fot. YOUTUBE/Zaporizhzhya NPP/EPA/PAP)
PAP/mk

- Wszyscy wstrzymaliśmy dech, oglądając jak rozwija się ta przerażająca sytuacja - powiedziała ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield po zaatakowaniu i zajęciu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej przez oddziały dokonujące od 24 lutego rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Z łaski Boga świat o włos uniknął w czwartek katastrofy nuklearnej - powiedziała ambasador USA Linda Thomas-Greenfield podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconej rosyjskiemu atakowi na elektrownię atomową w Enerhodarze. Dodała, że rosyjskie działania były "niewiarygodnie nieodpowiedzialne".

DEON.PL POLECA

"Z łaski Boga, minionej nocy świat o włos uniknął w czwartek katastrofy nuklearnej. Wszyscy wstrzymaliśmy dech, oglądając jak rozwija się ta przerażająca sytuacja" - powiedziała Thomas-Greenfield.

Stwierdziła, że pracownicy Zaporoskiej Elektrowni Atomowej pracują pod "skrajną presją", a Rosjanie nie pozwolili na dokonanie zmiany załogi.

"Potrzebujemy jasnych odpowiedzi. Musimy usłyszeć, że to nie zdarzy się ponownie" - powiedziała ambasador, zwracając się do swojego rosyjskiego odpowiednika. Zauważyła, że rosyjskie wojska znajdują się też obecnie 30 km od drugiej największej elektrowni atomowej na Ukrainie.

Ambasador Ukrainy w ONZ: niektórzy pracownicy elektrowni zostali zabici

Rosja dokonała aktu terroryzmu nuklearnego - stwierdził podczas posiedzenia RB ONZ ambasador Ukrainy Serhij Kysłycia.

Jak poinformował, "są doniesienia, ze niektórzy pracownicy Zaporoskiej Elektrowni Atomowej zostali zabici przez rosyjskich żołnierzy".

- To alarmujące, że kilka osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo nuklearne w instalacji zostało według doniesień zabitych przez rosyjskich żołnierzy - powiedział ambasador, nie precyzując źródła informacji. Dodał też, że od czwartku Rosjanie nie pozwolili na rotację pracowników elektrowni.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Ambasador USA: z łaski Boga tej nocy świat uniknął katastrofy nuklearnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.