Andrzej Duda rozmawiał z partnerami zagranicznymi o sytuacji Polaków na Białorusi

Andrzej Duda rozmawiał z partnerami zagranicznymi o sytuacji Polaków na Białorusi
fot. Depositphotos
PAP / pk

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w czwartek z partnerami zagranicznymi, m.in. z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid i z sekretarz generalną OBWE Helgą Schmid na temat represji białoruskich władz wymierzonych w mniejszość polską.

We wtorek władze białoruskie zatrzymały prezes Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andżelikę Borys, a w środę sąd skazał ją na 15 dni aresztu za organizację "nielegalnej imprezy masowej", za jaką władze uznały zorganizowany 7 marca tradycyjny doroczny jarmark Grodzieńskie Kaziuki. W czwartek nad ranem w Grodnie zatrzymano działacza ZPB Andrzeja Poczobuta.

Jak poinformowała w czwartek wieczorem Kancelaria Prezydenta w związku z represjami białoruskich władz wymierzonymi w mniejszość polską - w tym bezprawnym aresztowaniem prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys, dyrektor polskiej szkoły w Brześciu Anny Paniszewej, oraz znanego dziennikarza Andrzeja Poczobuta, prezydent Andrzej Duda przeprowadził trzy rozmowy telefoniczne z partnerami zagranicznymi.

Podczas rozmowy z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid polski prezydent zaapelował o "podniesienie na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ kwestii represji wymierzonych w polską mniejszość na Białorusi, co stanowi ewidentny przejaw łamania praw człowieka oraz podstawowych zasad prawa międzynarodowego" - czytamy w komunikacie.

Prezydenci Polski i Estonii omówili także "możliwe tryby postępowania w tym względzie". Estonia jest niestałym członkiem RB na kadencje 2020-2021.

Według komunikatu, kwestia antypolskich działań białoruskich władz, była również tematem rozmów prezydenta z Sekretarz Generalną OBWE Helgą Schmid oraz Wysokim Komisarzem OBWE ds. Mniejszości Narodowych Kairatem Abdrakhmanovem. Jak podkreślono, Andrzej Duda zawnioskował do nich o wniesienie aktualnej sytuacji Polaków na Białorusi na agendę OBWE.

Kancelaria podkreśliła, że w tych rozmowach Andrzej Duda "wskazał na konieczność uwolnienia wszystkich zatrzymanych oraz zaapelował o solidarne i zdecydowane działanie ze strony naszych partnerów i organizacji międzynarodowych chroniących prawa człowieka".

Prezydent podkreślił również, że w "ostatnich dniach polska mniejszość na Białorusi stała się przedmiotem bezpardonowych aktów represji ze strony władz białoruskich".

Polska mniejszość na Białorusi liczy ok. 300 tys. osób, a misją Związku Polaków na Białorusi jest przede wszystkim pielęgnowanie polskiej kultury i tradycji, wspieranie polskiego szkolnictwa i nauki języka polskiego. Są to zadania pozytywne, wiążące się z ochroną dorobku cywilizacyjnego i kulturowego, co tym bardziej powinno podlegać ochronie państwa - przypomniano na stronie prezydent.pl.

ZPB to największa na Białorusi organizacja mniejszości polskiej. W 2005 roku władze w Mińsku pozbawiły ją rejestracji.

Wcześniej w czwartek Andrzej Duda zapewniał, że Polska będzie interweniować w sprawie sytuacji Polaków na Białorusi. "Nie zostawimy naszych rodaków na Białorusi samych sobie, będziemy interweniowali w ich sprawie. Wszelkimi legalnymi metodami będziemy dążyli do tego, aby prawo międzynarodowe, w tym prawo Polaków mieszkających na Białorusi, jako przedstawicieli mniejszości narodowej, było przestrzegane zgodnie z międzynarodowymi standardami" - oświadczył prezydent.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Przemek Wysogląd SJ
34,92 zł
49,90 zł

Nie, to nie jest ilustrowana hagiografia ani biografia św. Ignacego Loyoli. To raczej próba osobistego spojrzenia na historię duchowego doświadczenia i głębokiej przemiany, jaką przeszedł pewien ambitny, młody szlachcic – Iñigo Lopez de Loyola.

Przeżyj...

Skomentuj artykuł

Andrzej Duda rozmawiał z partnerami zagranicznymi o sytuacji Polaków na Białorusi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.