Andrzej Duda w Kijowie: Polska okazuje swoją solidarność z Ukrainą

Andrzej Duda w Kijowie: Polska okazuje swoją solidarność z Ukrainą
fot. PAP/Leszek Szymański
PAP / pk

"Polska okazuje swoją solidarność Ukrainie w sposób zmaterializowany" - powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek w Kijowie, gdzie uczestniczył w przekazaniu przez Polskę środków do walki z koronawirusem, w tym szczepionek.

"Chciałbym, żeby nasza pomoc w postaci środków medycznych była znakiem naszej solidarności i przyjaźni z Ukrainą" - dodał prezydent podczas oficjalnego przekazania konwoju z pomocą medyczną, mającą pomóc Ukraińcom w walce z Covid-19.

Duda, który we wtorek kończy trzydniową wizytę na Ukrainie, po południu tego dnia odwiedził centrum logistyczne BIOKON, gdzie przekazano polską pomoc. Ponad 21 tirów z pomocą medyczną dla Ukrainy wyjechało z Polski w ubiegłym tygodniu. W transporcie znalazły się m.in. środki ochrony osobistej, maseczki, płyny do dezynfekcji, fartuchy, testy antygenowe, a także kilkanaście respiratorów. Polska przekazała też 650 tys. dawek szczepionek.

Sprzęt przekazany Ukrainie to dowód solidarności

Duda podkreślił, że cały świat, w tym nasza część Europy, nadal zmaga się z pandemią. Poinformował, że wartość polskiej pomocy to około 18 mln zł, czyli ok. 4 mln euro. "Ta pomoc, która przybyła z Polski (...) znajduje się już tutaj w tym magazynie niedaleko Kijowa i wkrótce zostanie przekazana potrzebującym na Ukrainie" - powiedział.

"Mam nadzieję, że ten sprzęt pomoże ludziom, pomoże tym, którzy na Ukrainie walczą o życie innych: lekarzom, pielęgniarkom, wszystkim tym, którzy takim sprzętem posługują się na co dzień, realizując swoją służbę wobec drugiego człowieka" - mówił. "Chciałbym, żeby to był także widomy znak solidarności i przyjaźni, tego, że Polska jest dobrym sąsiadem, który jest wtedy, kiedy jest potrzebny. Czyli jest to przyjaciel, który jest prawdziwy, bo poznaje się go w trudnej sytuacji, poznaje się go w biedzie. Chciałbym, żeby tak Polska była postrzegana tutaj, na Ukrainie" - zaznaczył Duda.

Prezydent wyraził też nadzieję, że sprzęt do walki z Covid-19 nie będzie potrzebny długo, ale że dzięki niemu uda się pokonać pandemię koronawirusa.

Polsko-ukraińskie partnerstwo

Minister zdrowia Ukrainy Wiktor Liaszko podkreślał, że wsparcie z Polski jest kolejnym dowodem na polsko-ukraińskie partnerstwo, a dostarczony sprzęt pomoże Ukrainie walczyć z Covid-19. "Dzisiaj, po przyjęciu tego daru, pozostaje nam, Ukraińcom, przyjść do punktów szczepień, przyjąć szczepionki, aby poziom wyszczepienia w Ukrainie był co najmniej tak wysoki jak w Polsce" - powiedział.

Polska pomoc została zorganizowana w ramach Konwoju Solidarności Polska-Ukraina koordynowanego przez MSZ, Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, Pocztę Polską i Fundację Solidarności Międzynarodowej.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Andrzej Duda w Kijowie: Polska okazuje swoją solidarność z Ukrainą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.