Antony Blinken w Finlandii: wojna Putina przeciwko Ukrainie to strategiczna porażka

Antony Blinken w Finlandii: wojna Putina przeciwko Ukrainie to strategiczna porażka
Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Antony Blinken (Fot. PAP/EPA/MAURI RATILAINEN)
PAP/dm

Napaść Rosji na Ukrainę to niepowodzenie. Zrobiliśmy razem z sojusznikami to, co z góry zapowiadaliśmy - wsparliśmy Ukrainę, a ta się obroniła. Obecnie Rosja jest militarnie, gospodarczo i geopolitycznie słabsza niż przed atakiem - oświadczył szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken podczas przemówienia w Helsinkach.

Blinken porównał napaść na Ukrainę 24 lutego 2022 r. z napaścią ZSRR na Finlandię 30 listopada 1939 roku. Pomylił się wówczas Stalin, pomylił się Putin - wskazał.

- Ukraina nigdy nie będzie częścią Rosji - mówił w piątek Blinken, przemawiając w stołecznym ratuszu. Dodał, że „nikomu bardziej niż człowiekowi (Putinowi-red.), który chciał wymazać Ukrainę z mapy, nie udało się bardziej wzmocnić poczucia narodowej tożsamości Ukraińców”.

- Rosja była wcześniej przez wielu postrzegana za drugą największą potęgę militarną świata. Teraz ma obecnie drugą najmocniejszą armię na Ukrainie - obrazował Blinken.

Szef amerykańskiej dyplomacji wskazał, że Rosja łamie wszelkie reguły porządku międzynarodowego, a celem USA i sojuszników jest obrona Ukrainy i tych zasad. - Stany Zjednoczone nie są waszym wrogiem - mówił Blinken, adresując te słowa bezpośrednio do Rosjan.

Wg niego „sprawiedliwy i trwały pokój” otworzyłby Rosji drogę do zniesienia nałożonych na nią sankcji. - Na taki pokój zasługują ukraińskie dzieci - mówił, wskazując na ich „sterroryzowanie, traumę i rany”.

Blinken porównał napaść na Ukrainę 24 lutego 2022 r. z napaścią ZSRR na Finlandię 30 listopada 1939 r. - Pomylił się wówczas Stalin, pomylił się Putin - wskazał.

Dlatego - argumentował - „Finowie nie mieli żadnych trudności by zrozumieć losów Ukraińców”. - Sami to przeszli - dodał. Nawiązał przy tym do słów prezydenta Finlandii Sauliego Niinisto, który mówił, że „wolny i działający razem naród to ogromna siła”.

Finlandia w odpowiedzi na atak Rosji na Ukrainę zdecydowała się przystąpić do NATO. 4 kwietnia w Brukseli fiński prezydent mówił o zakończeniu „ery neutralności” Finlandii - przypomniał Blinken.

Nasze (USA - PAP) zaangażowanie na Ukrainie nie osłabiło naszej obecności na Pacyfiku -podkreślił również, odnosząc się do relacji z Chinami.

Szef amerykańskiej dyplomacji zapowiedział również, że szczyt NATO w Wilnie będzie dowodem na wzmocnieniem obrony sojuszników i potwierdzeniem utrzymania „otwartych drzwi” dla nowych krajów.

Blinken przybył do Helsinek w czwartek wieczorem. W piątek spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Finlandii Pekką Haavisto by podpisać amerykańsko-fińską deklarację o współpracy w dziedzinie rozwoju technologii 6G. Rozmawiano - jak przekazano - także o dalszym wsparciu Szwecji w drodze do NATO. Media nie miały możliwości zadawania pytań sekretarzowi USA.

Według źródeł fińskiej prasy, wizyta Blinkena w Helsinkach to zapowiedź i przygotowanie do szczytu USA-Skandynawia z udziałem prezydenta Joe Bidena oraz prezydenta Finlandii i szefów rządów pozostałych krajów nordyckich (Szwecji, Danii, Norwegii, Islandii), który miałby się odbyć na początku lipca w Helsinkach, tuż przed szczytem NATO w Wilnie.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Antony Blinken w Finlandii: wojna Putina przeciwko Ukrainie to strategiczna porażka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.