Atak COVID-19 i gorączki krwotocznej. Lockdown w mieście z Terakotową Armią

Atak COVID-19 i gorączki krwotocznej. Lockdown w mieście z Terakotową Armią
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Władze znanego z Terakotowej Armii miasta Xian w północno-zachodnich Chinach ogłosiły ścisły lockdown dla 13 mln mieszkańców po wykryciu blisko 200 przypadków COVID-19. Miasto walczy również z wysoce śmiertelną sezonową gorączką krwotoczną.

Od czwartku mieszkańcy będą mogli opuszczać Xian tylko, gdy będzie to absolutnie konieczne, na podstawie specjalnego zezwolenia. Wszystkie osiedla mieszkaniowe objęte zostaną surowym lockdownem. Z domu będzie mogła wychodzić tylko jedna osoba, raz na dwa dni, by kupić niezbędne towary.

Chińscy komentatorzy określają restrykcje ogłoszone w Xianie jako jeden z największych i najsurowszych lockdownów covidowych w Chinach w 2021 roku. Ma to zwalczyć rosnące ognisko zakażeń wariantem koronawirusa Delta. Od 9 grudnia w mieście zgłoszono około 200 objawowych infekcji lokalnych.

W środę w Xianie wykryto 63 zachorowania na COVID-19. W mieście trwa trzecia tura masowych testów przesiewowych.

Z nowym ogniskiem COVID-19 zbiegł się w czasie wzrost przypadków powodowanej przez hantawirusy sezonowej gorączki krwotocznej, którą państwowy dziennik „Global Times” określa jako „naturalnie występującą chorobę zakaźną o wysokiej śmiertelności". Gazeta nie podaje jednak liczby wykrytych infekcji i przypadków śmiertelnych.

DEON.PL POLECA

Według państwowych mediów wzrost przypadków gorączki krwotocznej notowany jest w północnych Chinach każdej zimy. Chińscy eksperci uspokajają, że chorobę roznoszą głównie gryzonie, szczepionki są przeciwko niej skuteczne, a przeniesienie infekcji z człowieka na człowieka jest praktycznie niemożliwe.

Pandemia COVID-19 jest w Chinach zasadniczo pod kontrolą od wiosny 2020 roku, a ponad trzy czwarte ludności jest już w pełni zaszczepionych chińskimi szczepionkami. Mimo to władze ChRL obstają przy strategii „zero covid” i stanowczo reagują nawet na pojedyncze infekcje, by nie dopuścić do nawrotu pandemii na dużą skalę.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Małgorzata Solecka

Twoje zdrowie jest zbyt cenne, abyś stracił je przez absurdy systemu

Najważniejsza jest diagnoza. Wszyscy wiemy, że polska opieka zdrowotna jest chora, ale czy w zetknięciu z nią jesteśmy bezradni?
Czy lekarstwa muszą być takie drogie?

Skomentuj artykuł

Atak COVID-19 i gorączki krwotocznej. Lockdown w mieście z Terakotową Armią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.