Bałtyk skuty lodem. Bez lodołamaczy statki nie mają szans

Bałtyk skuty lodem. Bez lodołamaczy statki nie mają szans
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos.com
PAP / mł

Wczesne nadejście zimy spowodowało, że około 80 tys. kilometrów kwadratowych Morza Bałtyckiego, czyli jedna czwarta jego całkowitej powierzchni, jest obecnie skuta lodem - podała we wtorek estońska telewizja ERR.

Rivo Uiboupin, dyrektor instytutu systemów morskich na Politechnice w Tallinie, wyjaśnił, że "pierwszy okres mrozów, który rozpoczął się pod koniec listopada, przyczynił się do obniżenia temperatury wody morskiej, a późniejsze ochłodzenie doprowadziło do rozprzestrzenienia się i zagęszczenia lodu".

Wody przybrzeżne Estonii są dość płytkie, przez co regularnie wymagane jest angażowanie w pracę lodołamacza, aby umożliwić żeglugę. Vainameri - cieśnina na Morzu Bałtyckim, oddzielająca Archipelag Zachodnioestoński od stałego lądu - już zamarzła.

Z powodu zamarznięcia powierzchni morza estoński lodołamacz pomógł tej zimy już ponad 30 statkom. ERR zaznaczyła, że początkowo z usług lodołamacza korzystały wyłącznie statki mniejsze, jednak obecnie już wszystkie - poza promami - potrzebują jego pomocy, by przebić się przez pokryte lodem morze.

DEON.PL POLECA

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Anna Sólyom

Nie potrzebujesz siedmiu żyć. Możesz być szczęśliwy w tym!

Nagore po raz kolejny znajduje się na życiowym zakręcie. Nie ma oszczędności, pomysłu na siebie, a jej ostatni związek właśnie się rozpadł. W akcie desperacji przyjmuje...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bałtyk skuty lodem. Bez lodołamaczy statki nie mają szans
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.