Bayer przegrywa w Sądzie Najwyższym USA. Chodzi o Roundup

Bayer przegrywa w Sądzie Najwyższym USA. Chodzi o  Roundup
Preparat chwastobójczy Roundup (Fot. pl.depositphotos.com)
webmd.com/dm

Amerykański Sąd Najwyższy odrzucił apelację firmy farmaceutycznej Bayer. Niemiecki koncern wnioskował o oddalenie tysięcy pozwów, których autorzy twierdzili, że chwastobójczy Roundup powoduje raka. Niemiecka firma stara się uniknąć potencjalnych odszkodowań.

Sędziowie odrzucili apelację i podtrzymali decyzję sądu niższej instancji, zgodnie z którą Edwin Hardeman z Kalifornii ma otrzymać odszkodowanie w wysokości 25 mln dolarów, który twierdzi, że zachorował na chłoniaka nieziarniczego od używania Roundup przez prawie 3 dekady wobec swoich roślin przy domu, w którym mieszkał w San Francisco.

Wg The Associated Press pozew Hardemana posłużył jako przypadek testowy dla tysięcy podobnych spraw.

Decyzja Sądu Najwyższego USA dotyczyłado duży cios dla Bayera, ponieważ niemiecka firma stara się uniknąć potencjalnie miliardów dolarów odszkodowania w tym i innych przypadkach.

Jak dotąd sądy wydawały różne orzeczenia odnośnie do różnych pozwów przeciwko niemieckiemu koncernowi.

Bayer wygrał cztery razy, ale przegrał trzy. Jak podaje Reuters, każdy z skarżących Bayera, który wygrał sprawę w sądzie otrzymał dziesiątki milionów dolarów.

Po wtorkowym ogłoszeniu Bayer powiedział w oświadczeniu, że „nie zgadza się z decyzją Sądu Najwyższego” i że firma jest „w pełni przygotowana do zarządzania ryzykiem związanym z ewentualnymi przyszłymi roszczeniami w USA”.

Agencja AP podaje, że firma już wcześniej przeznaczyła prawie 12 miliardów dolarów na ugody i spory sądowe.

W maju administracja Bidena wezwała Sąd Najwyższy do rozpatrzenia apelacji Bayera podaje Reuters  i daje, że to odwrotne stanowisko w sprawie niże zajmowane wcześniej  za administracji Trumpa.

W piątek Okręgowy Sąd Apelacyjny w San Francisco podtrzymał sprawę Hardemana w maju 2021 roku i nakazał Agencja Ochrony Środowiska USA, aby ponownie przyjrzeć się, czy glifosat stwarza nieuzasadnione ryzyko dla ludzi i środowiska - podaje AP. Glifosat jest składnikiem wielu produktów Roundupu.

Agencja Ochrony Środowiska wydała w 2020 r. odkrycie, które mówi, że glifosat nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia publicznego i „mało prawdopodobne”, aby powodował raka.

Bayer argumentował w sądzie, że roszczenia dotyczące raka związane z Roundupem i glifosatem nie są zgodne z ustaleniami EPA, a także ze zgodą agencji. Ostatni werdykt na korzyść firmy zapadł w zeszłym tygodniu w Oregonie.

Bayer, który produkuje również aspirynę, środki antykoncepcyjne Yasmin i lek zapobiegający udarom Xarelto, przejął markę Roundup w 2018 roku w ramach zakupu Monsanto o wartości 63 miliardów dolarów.

Niemiecki koncern ogłosił plany zastąpienia glifosatu w środkach chwastobójczych w USA.

webmd.com/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krystyna Dajka

Twój kolejny krok ku długowieczności!

Sięgnij po to, co podpowiada natura, i przejmij kontrolę nad swoim zdrowiem.

Z nowej książki Krystyny Dajki dowiesz się, jakie nawyki żywieniowe zapewnią ci długie życie w zdrowiu. Pomoże ci...

Skomentuj artykuł

Bayer przegrywa w Sądzie Najwyższym USA. Chodzi o Roundup
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.