Będą covidowe "paszporty"? Parlament Europejski poparł wydawanie certyfikatów szczepionkowych

Będą covidowe "paszporty"? Parlament Europejski poparł wydawanie certyfikatów szczepionkowych
Fot. Depositphotos.com
PAP/mł

Dokument, który może być w formie cyfrowej lub papierowej, będzie potwierdzał, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi lub niedawno uzyskała negatywny wynik testu albo wyleczyła się z infekcji. Ma on ułatwić poruszanie się po UE.

Parlament Europejski w głosowaniu poparł wydawanie certyfikatów szczepionkowych w UE. Europosłowie chcą, aby zaświadczenia potwierdzające prawo do swobodnego przemieszczania się w Europie podczas pandemii obowiązywały nie dłużej niż 12 miesięcy. Chcą też zmiany nazwy na „unijny certyfikat COVID-19” zamiast proponowanego przez Komisję Europejską "cyfrowego zielonego certyfikatu".

 

Rezolucja została przyjęta 540 głosami za, przy 119 przeciw i 31 wstrzymujących się. Jest ona mandatem do negocjacji nad ostatecznym kształtem regulacji z krajami członkowskimi UE. 

DEON.PL POLECA

Parlament Europejski i Rada UE są teraz gotowe do rozpoczęcia negocjacji. Chcą osiągnąć porozumienie w tej sprawie przed letnim sezonem turystycznym. 

 

Jak będą wyglądać tegoroczne wakacyjne podróże? Wymóg przedstawiania przy wjeździe do kraju negatywnego wyniku badania na obecność koronawirusa zniosły już dla w pełni zaszczepionych turystów Grecja, Chorwacja i Słowenia.

Grecja według zapowiedzi tamtejszego rządu ma być gotowa na przyjęcie zagranicznych turystów w połowie maja. Już teraz osoby, które ukończyły pełen cykl szczepień przeciwko Covid-19 (co oznacza przyjęcie wymaganej liczby dawek, przy czym ostatni zastrzyk musiał nastąpić najpóźniej dwa tygodnie przed podróżą) mogą wjechać do tego kraju bez konieczności przedstawiania testu czy przechodzenia kwarantanny. Dotyczy to podróżnych m.in. z UE. Osoby bez szczepień muszą przedstawić negatywny test typu PCR przeprowadzony nie wcześniej niż 72 godziny przed przybyciem.

Także podróżując do Chorwacji mieszkańcy większości krajów UE muszą mieć ze sobą negatywny wynik testu typu PCR lub niektórych testów antygenowych, nie starszy niż sprzed 48 godzin. Badanie można też wykonać bezpośrednio po przyjeździe. Z tego obowiązku zwolnione są osoby, które przeszły pełny szczepienie lub przechorowały infekcję, co również trzeba potwierdzić odpowiednim zaświadczeniem. 

Polacy bez testu i kwarantanny mogą również polecieć do Albanii. Jednak podróżując do większości krajów Europy wciąż muszą się liczyć z koniecznością przedstawiania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa i/lub przejścia obowiązkowej kwarantanny. Do niektórych krajów, np. do Czech czy na Węgry można na razie wjechać tylko w uzasadnionych sytuacjach, których nie obejmują podróże w celach turystycznych.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Betty Drescher, John Drescher

Każdy dzień to okazja, żeby pokochać na nowo

Jedną z najtrafniejszych definicji miłości wypowiedział ktoś, kto miał za sobą wiele lat małżeństwa: „Miłość jest tym wszystkim, przez co się razem przeszło”.

John i Betty Drescherowie...

Skomentuj artykuł

Będą covidowe "paszporty"? Parlament Europejski poparł wydawanie certyfikatów szczepionkowych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.