Belgia: Sądy wypuściły na wolność setki przestępców z powodu przepełnienia więzień

Belgia: Sądy wypuściły na wolność setki przestępców z powodu przepełnienia więzień
Fot. Darren Patterson / depositphotos.com
PAP / tk

Sądy obniżyły wyroki setkom przestępców, aby odciążyć przepełnione więzienia - informuje dziennik „De Standaard”. Z informacji gazety wynika, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy z tego powodu wypuszczono przeszło 294 skazanych. - To są sprawcy poważnych przestępstw – twierdzi posłanka Sophie De Wit.

Wypuszczenie więźniów to sygnał dla kryminalistów

Informację w tej sprawie uzyskała w ministerstwie sprawiedliwości członkini izby niższej belgijskiego parlamentu Sophie De Wit. - To jest sygnał dla kryminalistów, że wyrok sądu karnego nie musi być traktowany poważnie – powiedziała gazecie posłanka.

„De Standaard” przypomina, że w trakcie pandemii koronawirusa w belgijskich więzieniach wprowadzono system zwalniania zatrzymanych na sześć miesięcy przed końcem odbywania kary pozbawienia wolności. Gazeta wskazuje, że redukując liczbę osób przebywających w więzieniach, rząd miał nadzieję ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Choć pandemia praktycznie się zakończyła, ten mechanizm został przedłużony, tylko ministerstwo określa go teraz jako „tymczasowy środek mający na celu zmniejszenie przepełnienia więzień”.

DEON.PL POLECA

„Większość z tych, którym obniżono wymiar kary, odbywała karę od trzech do pięciu lat, ale zwolniono także osoby z dłuższym wyrokiem” – czytamy w dzienniku.

- Środek przeznaczony jest dla osób, które kończą już odbywanie kary i ma znaczenie w walce z przepełnionymi więzieniami – twierdzi Jan Van der Cruysse, rzecznik ministra sprawiedliwości, cytowany w gazecie.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Sabine Bernau

Coraz więcej osób spostrzega siebie samych jako chorobliwie roztargnionych i ogarniętych wewnętrznym niepokojem. Wiele z nich, szukając źródła tego stanu, dowiaduje się z zaskoczeniem, że ma ADHD. Niektórzy rozpoznają własne objawy w zachowaniu swoich dzieci...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Belgia: Sądy wypuściły na wolność setki przestępców z powodu przepełnienia więzień
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.