Bez perspektywy odejścia od paliw kopalnych, nie ma szans na sukces COP28

Bez perspektywy odejścia od paliw kopalnych, nie ma szans na sukces COP28
Protesty przy okazji konferencji klimatycznej COP28 - fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
PAP / pzk

Chiński wysłannik ds. klimatu Xie Zhenhua powiedział w sobotę, że jest postęp w złożonych negocjacjach COP28 w sprawie odejścia od paliw kopalnych, jednak podkreślił, iż nie ma szans na sukces szczytu w Dubaju bez rozwiązania w tej sprawie.

Xie uważa, że istnieje niewielka szansa na to, iż szczyt klimatyczny COP28 zakończy się sukcesem, jeśli kraje nie będą w stanie uzgodnić wspólnego oświadczenia w sprawie odejście od paliw kopalnych, co jest tematem przewodnim spotkania w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ostateczne porozumienie COP28 w sprawie paliw kopalnych może nie być idealne, ale musi zostać uzgodnione w drodze konsensusu między stronami o bardzo różnych poglądach – stwierdził chiński wysłannik, weteran negocjacji klimatycznych.

Xie powiedział, że Chiny współpracują ze wszystkimi głównymi grupami negocjacyjnymi w celu znalezienia rozwiązania. „Poczyniliśmy już postępy w tej kwestii i myślę, że wkrótce, w ciągu najbliższych kilku dni, zrobimy ich jeszcze więcej” – zapewniał w rozmowie dziennikarzami Xie, który przyznał, że bieżący szczyt jest dla niego „najtrudniejszym w karierze”.

Chiny, największy na świecie importer ropy naftowej, są postrzegane jako kluczowy gracz w osiągnięciu kompromisu między krajami bogatymi i rozwijającymi się. Naukowcy ostrzegają, że trudno będzie uniknąć niebezpiecznych zmian klimatu, jeśli USA i Chiny nie porozumieją się w sprawie zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, których te kraje uwalniają najwięcej.

DEON.PL POLECA

Ponad 80 państw opowiada się za odejściem od wszelkich paliw kopalnych emitujących CO2. Przeciwnikami są jednak główni producenci ropy i gazu, m.in. Rosja i Arabia Saudyjska. Negocjatorzy mają kilka dni na osiągnięcie porozumienia przed planowanym zakończeniem szczytu 12 grudnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Janowska, Grzegorz Jankowicz, Michał Sowiński

Na jaką zmianę czeka świat?

Autorzy przepytują Martína Caparrósa, Bogdana de Barbaro, Jacka Dukaja i wiele innych autorytetów. Czy będziemy nieśmiertelni? Czy na naszych oczach rodzi się nowa kasta uprzywilejowanych? A może rozwój cywilizacji przerwie...

Skomentuj artykuł

Bez perspektywy odejścia od paliw kopalnych, nie ma szans na sukces COP28
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.