Bezrobocie może rosnąć także w marcu

Bezrobocie może rosnąć także w marcu
(fot. sufinawaz / sxc.hu)
6 lat temu
PAP / pz

Ekspert Pracodawców RP Piotr Rogowiecki o danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, które poinformowało w piątek, że stopa bezrobocia w lutym wzrosła do 14,4 proc. z 14,2 proc. w styczniu. Wiceminister pracy Jacek Męcina powiedział dziennikarzom, że w jego opinii w całym roku bezrobocie nie przekroczy 15 proc.:

"To zależy od pogody, ale wzrost bezrobocia w marcu jest możliwy. Ale ten wzrost najprawdopodobniej będzie mniejszy niż w lutym, może wynieść 0,1-0,2 pkt proc. Zima powinna już do tego czasu odpuścić, no chyba że warunki pogodowe nie pozwolą na rozpoczęcie prac na budowach już w marcu, ale tego nigdy nie wiadomo.

Tak czy inaczej, jeśli bezrobocie nie przekroczy 15 proc. do wiosny - a nic nie wskazuje, by miało przekroczyć po tych dzisiejszych danych - to zakładając, że spełnią się prognozy, że w drugiej połowie nastąpi pewne ożywienie gospodarcze, to także w drugiej połowie roku, czyli w tym sezonie jesienno-zimowym, też do tych 15 proc. nie powinniśmy na szczęście dojść.

Zgodnie z cyklem, bezrobocie będzie spadać, w niektórych miesiącach prawdopodobnie będzie constans, potem od października pewnie znowu będziemy mieli rosnący trend. Ale nie sądzę, byśmy mieli dojść do 15 proc. - zakładając oczywiście, że spełni się ta prognoza zapowiadająca jakieś odbicie gospodarcze, a nie załamanie. A załamanie też nie jest wykluczone z różnych przyczyn, na przykład europejskich (...), ale na dzień dzisiejszy - mało prawdopodobne".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bezrobocie może rosnąć także w marcu
Komentarze (2)
S
Stilgar
8 marca 2013, 22:01
20 tysięcy urzędników zatrudnionych w urzędach pracy ciężko pracuje, więc dlaczego bezrobocie rośnie, no dlaczego? Może trzeba ich zatrudnić jeszcze więcej? Tak z 30 tysięcy może zatrzyma falę bezrobocia. Socjaliści do dzieła!
T
t
8 marca 2013, 20:54
Dane o bezrobociu są zafałszowane - nie obejmują dużą ilość osób, które  z różnych powodów nie są zarejestrowane oraz 3 mln które wyjechały za chlebem. W dodatku Tusk chce przeforsować ustawę mówiącą, że jeśli bodaj w ciągu roku bezrobotny nie znajdzie pracy, to automatycznie zostanie wykreślony z listy bezrobotnych, pozostając bez prawa do świadczeń zdrowotnych.

Skomentuj artykuł

Bezrobocie może rosnąć także w marcu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.