Białoruś: Polski podręcznik do historii na liście "materiałów ekstremistycznych"

Białoruś: Polski podręcznik do historii na liście "materiałów ekstremistycznych"
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Polski podręcznik do historii "Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności" oraz książka "Polskie pieśni patriotyczne" znalazły się na prowadzonej przez władze Białorusi liście "materiałów ekstremistycznych" - poinformował niezależny białoruski portal Nasza Niwa, powołując się na oficjalne materiały władz białoruskich.

O wpisaniu polskich publikacji na listę zdecydował w ubiegły czwartek sąd w Baranowiczach. Na czarnej liście znalazł się podręcznik do historii "Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności", którego autorami są m.in. Anna Sucheni-Grabowska, Eugeniusz Król, Jan Żaryn i Alicja Dybkowska. Po raz pierwszy opublikowany został w 1995 roku i jest przetłumaczony na język rosyjski - napisała Nasza Niwa.

Sąd w Baranowiczach do "materiałów ekstremistycznych" zaliczył też wydaną w 2007 roku w Warszawie publikację "Polskie pieśni patriotyczne".

Lista prowadzona jest przez białoruskie ministerstwo informacji. Jak podaje Nasza Niwa, w czwartek 25 maja oprócz polskich książek trafiło na nią kilka kanałów na Youtube, profili na Instagramie oraz Telegramie. Wpisywane są na nią wszelkie publikacje, strony internetowe oraz kanały i profile prowadzone w sieciach społecznościowych, które nie powielają oficjalnej propagandy reżimu Łukaszenki w zakresie polityki i historii, a także te, które promują język białoruski.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Sabine Bernau

Coraz więcej osób spostrzega siebie samych jako chorobliwie roztargnionych i ogarniętych wewnętrznym niepokojem. Wiele z nich, szukając źródła tego stanu, dowiaduje się z zaskoczeniem, że ma ADHD. Niektórzy rozpoznają własne objawy w zachowaniu swoich dzieci...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Białoruś: Polski podręcznik do historii na liście "materiałów ekstremistycznych"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.