Bjoergen przerywa karierę. Zostanie mamą!

Bjoergen przerywa karierę. Zostanie mamą!
(fot. oskarlin / Foter / CC BY-SA)
PAP/rj

Wielokrotna mistrzyni olimpijska i świata w biegach narciarskich Norweżka Marit Bjoergen poinformowała, że spodziewa się dziecka i przerywa karierę. Planuje powrót na mistrzostwa świata w Lahti w 2017 roku.

Podczas zgrupowania kadry w Hemsedal Bjoergen zwróciła się do dziennikarzy: "Dam wam teraz bombę. W grudniu zostanę mamą. Jestem w 14. tygodniu ciąży. Mam nadzieję, że wrócę na mistrzostwa świata w Lahti". Ojcem dziecka jest wieloletni partner życiowy, mistrz olimpijski w kombinacji norweskiej (Lillehammer 1994) Fred Boerre Lundberg.

DEON.PL POLECABjoergen zaznaczyła na antenie telewizji NRK, że w dalszym ciągu będzie trenować chociaż w ograniczony sposób i tak długo, jak to będzie możliwe.

- Mam taki cel i nadzieję, że powrócę do zawodowego uprawiania sportu w 2017 roku. Pomimo wielkiej radości z macierzyństwa posiadam ogromną motywację, która teraz jest nawet nieco silniejsza - podkreśliła.

Dodała, że nagle zmienił się jej świat prywatny. - Teraz już nie będę mogła myśleć tylko o sobie. Macierzyństwo to obowiązki, jednak wiele sportsmenek powracało i odnosiło sukcesy - dodała.

Wyjaśniła też w rozmowie z kanałem telewizyjnym TV2, że ciąża była planowana już od jakiegoś czasu i najlepszy moment na nią jest w sezonie, w którym nie ma większych i znaczących imprez.

Menedżerka utytułowanej narciarki Guri Hetland przyznała, że wierzy w powrót Bjoergen na najwyższy poziom.

- Biorąc pod uwagę jej stopień wytrenowania, motywację, a także inteligencję sportową i wyjątkową zdolność dążenia do wyznaczonych celów to myślę, że będzie miała jeszcze kilka lat dobrych startów - oceniła.

Kierownik reprezentacji Norwegii Vidar Loefhus stwierdził, że jeżeli jakaś biegaczka miałaby powrócić do rywalizacji po urodzeniu dziecka to jest to tylko Bjoergen.

- Teraz jednak będziemy potrzebowali nowego kapitana drużyny. Mamy kilka księżniczek, następczyń tronu, które mogą go objąć na czas nieobecności królowej, która zdaniem wszystkich opuszcza go tylko na chwilę - powiedział.

Trener Norweżki Egil Kristiansen ocenił, że Bjoergen jest tak doświadczoną zawodniczką i osobą z silnym charakterem, że nie będzie problemu z powrotem do uprawiania sportu na najwyższym poziomie.

Kierownik reprezentacji Szwecji Tord Grip skomentował z kolei, że myśl o macierzyństwie zwykle przychodzi w pewnym momencie kariery, lecz nie zawsze oznacza jej koniec.

- Przykładem może być nasza Maria Rydqvist, która urodziła już dwoje dzieci i dalej startuje jeżdżąc z nimi na zawody - wspomniał.

Bjoergen już wcześniej odpowiadając na pytania dotyczące ciąży wielokrotnie podkreślała, że jej wielką idolką jest Norweżka Berit Aunli, która po zdobyciu czterech medali mistrzostw świata w Oslo (1982), trzech złotych i srebrnego, rok później urodziła dziecko. Natomiast w 1984 roku w zimowych igrzyskach olimpijskich w Sarajewie wywalczyła srebro w biegu na 5 km i złoto w sztafecie.

- Jak widać ciąża nie jest przeszkodą. Ja jeszcze nie zakończyłam kariery - podkreśliła Bjoergen w rozmowie z TV2.

35-letnia Bjoergen jest najbardziej utytułowaną zawodniczką w historii biegów narciarskich. Zdobyła sześć złotych medali olimpijskich i 14-krotnie stanęła na najwyższym stopniu podium mistrzostw świata. W dorobku ma także cztery Kryształowe Kule za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Od lat była główną rywalką Justyny Kowalczyk.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bjoergen przerywa karierę. Zostanie mamą!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.