Bohaterom Majdanu

Bohaterom Majdanu
Piotr Żyłka
6 lat temu

Chciałbym Was przeprosić za naszą bierność. Zachód po raz kolejny zawiódł (...) Zawiodły też media. To boli mnie najbardziej, bo sam w nich pracuję.

Od kilku miesięcy z niepokojem obserwowałem Waszą walkę. Miałem nadzieję, że Wasze marzenia mogą się spełnić bez rozlewu krwi. Niestety stało się inaczej. Wasze życie na ziemi zostało przerwane w sposób bardzo brutalny. Zostaliście zamordowani. Jestem chrześcijaninem, dlatego wierzę, że to nie koniec.

Chciałbym Was przeprosić za naszą bierność. Zachód po raz kolejny zawiódł. Nie dostaliście od nas pomocy, jakiej potrzebowaliście. Nasze władze nie spieszyły się z podjęciem konkretnych działań, które mogłyby zapobiec Waszej śmierci. Po raz kolejny okazało się, że politycy Unii Europejskiej nie potrafią szybko reagować w kryzysowych sytuacjach. Ale nie mam zamiaru zrzucać całej winy na rządzących. Zawiodły też media. To boli mnie najbardziej, bo sam w nich pracuję. Za mało informowaliśmy o tym, co się u Was dzieje. Pisaliśmy o Waszej walce, kiedy było naprawdę gorąco, ale kiedy sytuacja się trochę uspakajała, zdecydowana większość z nas odpuszczała. To był błąd. Myślę, że zawiedliśmy Was prawie wszyscy. Za mało było na Zachodzie "zwykłych obywateli", którzy uporczywie naciskali na władze i na media, żeby i jedni i drudzy nie odpuszczali i przyszli Wam z pomocą.

Wierzę, że Wasza śmierć nie poszła na marne. Wierzę, że Wasze marzenie się spełni i Wasi bracia, a nasi sąsiedzi, już niedługo będą żyć w wolnym kraju i już nikt nie będzie musiał ginąć, walcząc o swoją godność i o swoje prawa. Mam też nadzieję, że Wasza śmierć zbliży Ukraińców i Polaków. Modlę się o to, żeby ten wyjątkowy czas, w którym nasz naród solidaryzuje się i modli za Wasz naród, przyniósł owoce i pomógł nam uleczyć rany, które zadaliśmy sobie w przeszłości.

Chciałbym Wam też podziękować. Za Waszą odwagę, nieustępliwość i ogromną wiarę. Chciałbym Wam podziękować, za przypomnienie nam wszystkim, że w życiu każdego z nas są wartości, dla których warto żyć, za które warto walczyć, nawet jeśli będziemy musieli zapłacić najwyższą cenę.

Mam nadzieję, że Wasze rodziny, Wasi przyjaciele, bliscy i wszyscy Ukraińcy, będą mogli zaznać tego, co mi i mojemu pokoleniu, młodym żyjącym w Polsce, wydaje się oczywiste, choć wcale takie nie jest. Mam nadzieję, że będą mogli żyć w wolności i pokoju, że nie zaznają wojny i nie będą musieli ginąć.

Modlę się za nich i za cały Wasz naród, żeby przeminął ból i pojawił się pokój, żeby nie wygrała chęć zemsty, ale miłosierdzie. Jesteście bohaterami. Nie tylko dla swojego narodu, ale dla każdego człowieka, który ma w sercu pragnienie życia naprawdę, życia w prawdzie i wolności.

Wierzę, że żyjecie. Nie tylko w sercach swoich bliskich i tych, z którymi staliście ramię w ramię na Majdanie. Wierzę, że teraz cieszycie się już pełnią wolności, o którą walczyliście do samego końca.

Piotr Żyłka - członek redakcji i publicysta DEON.pl, twórca Projektu faceBóg i papieskiego profilu Franciszek. Jego projekty można znaleźć na blogu autorskim

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bohaterom Majdanu
Komentarze (6)
IM
Irina Mashchytska
1 marca 2014, 13:24
W takich sytuacjach milkna skeptycy, milkna nawet wrogowie, jezeli maja chociaz odrobine Czlowieczenstwa, a czego Ty sie domagasz drogi Bracie/Siostro z Polski??? Majac zal do Ukrainy, a raczej do historii, nie zarzuca sie tego w takich momentach, kiedy kraj zalany krwia i lzami niewinnych... Popatrz dobrze na LISTE KTO ZGINAL i jezeli masz jakas ludzka godnosc uszanuj ich w milczeniu!!!
A
Annabu
1 marca 2014, 00:36
Ludzie, dajcie spokoj! Banderowcy z Wolynia z lat 40-stych i Ci wspolczesni "banderowcy" to sa dwie rozne rzeczy. To jest nowe pokolenie, ktore nie musi caly czas odpowiadac za grzechy innych.... Jestem swiadkiem tego, co sie dzialo na majdanie i blagam Was, Polacy, ktorzy nie do konca znajac sprawe, jak tylko uslyszawszy, ze tam sa "banderowcy" robicie wnioski, blagam, nie oszukujcie samych siebie i nie wprowadzajcie w blad innych!!! Prawy sektor stal sie nowym obliczem "banderowcow", oni mieli zbroje, mieli bardzo duzo zbroi, ale oni nie zadali krwi i nie chcieli wojny... Jezeli dobrze popatrzycie, to zobaczycie, ze szli pod kule tylko z kijami i tarczami, szli i widzieli ze zgina... Wiec o co Wam chodzi??? Pomyslcie sami... W tak trudne dni dla Ukrainy, kiedy gina niewinni ludzie, wygrzebujecie stare grzechy po to tylko, zeby zadac nam jeszcze wiecej bolu??? Dziekuje wszytkim Polakom, ktorzy wspieraja nas pomimo ciemnych kart historii i zyja dniem dzisiejszym a nie przeszloscia!!!!  Pozdrawiam z Ukrainy ... To nie są stare grzechy! Ciągle żyją ci którym ukraińscy bandyci wymordowali całe rodziny, albo sami przeszli przez piekło.
M
marek
1 marca 2014, 00:19
Banderowcy traktują Polaków z Przemyśla jak okupantów,otwarcie głoszą rewizję granic.Jeżeli banderowcy przejma pełnie władzy, to konfrontacja z polską ludnością na Ukrainie jest nieuchronna.Polacy i zydzi na Ukrainie podzielą los pomordowanychw1943 roku.Żadna organizacja nie ma takiegp doświadczenia w mordowaniu bezbronnych jak UPA i OUN.Szkoda ,że polscy politycy są ślepi i działaja wbrew  polskiej racji stanu.Sowieka Ukraina jest złem ale banderowska będzie dla Polaków piekłem.Poadrawiam w 70 rocznice ludobójstwa w Hucie Pieniackiej.  
IM
Irina Mashchytska
28 lutego 2014, 21:56
Ludzie, dajcie spokoj! Banderowcy z Wolynia z lat 40-stych i Ci wspolczesni "banderowcy" to sa dwie rozne rzeczy. To jest nowe pokolenie, ktore nie musi caly czas odpowiadac za grzechy innych.... Jestem swiadkiem tego, co sie dzialo na majdanie i blagam Was, Polacy, ktorzy nie do konca znajac sprawe, jak tylko uslyszawszy, ze tam sa "banderowcy" robicie wnioski, blagam, nie oszukujcie samych siebie i nie wprowadzajcie w blad innych!!! Prawy sektor stal sie nowym obliczem "banderowcow", oni mieli zbroje, mieli bardzo duzo zbroi, ale oni nie zadali krwi i nie chcieli wojny... Jezeli dobrze popatrzycie, to zobaczycie, ze szli pod kule tylko z kijami i tarczami, szli i widzieli ze zgina... Wiec o co Wam chodzi??? Pomyslcie sami... W tak trudne dni dla Ukrainy, kiedy gina niewinni ludzie, wygrzebujecie stare grzechy po to tylko, zeby zadac nam jeszcze wiecej bolu??? Dziekuje wszytkim Polakom, ktorzy wspieraja nas pomimo ciemnych kart historii i zyja dniem dzisiejszym a nie przeszloscia!!!!  Pozdrawiam z Ukrainy
W
Wojciech
25 lutego 2014, 09:42
Proszę więc pisać obiektywnie o tym, że prym wśród majdanowców wiedli i wiodą banderowcy i inni faszyści spod znaku tryzuba. Nie będzie żadnej poprawy w polsko-ukraińskich relacjach, jeśli Ukraińcy nie odetną się od UPA i Bandery, jeśli nie przeproszą za ludobójstwo na Wołyniu, które okrucieństwem przewyższało zarówno zbrodnie SS jak i NKWD. Proszę porozmawiać ze świadkami tamtych wydarzeń, tymi którym udało sie przeżyć, a dopiero potem pisać. Bo to co Pan popełnił świadczy jedynie o tym, że historia Wołynia lat 40-stych jest Panu obca.
J
Javer
24 lutego 2014, 16:29
Szczere to ale takie naiwne.

Skomentuj artykuł

Bohaterom Majdanu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.