Brak i opóźnienia wypłaty pensji coraz częściej

Brak i opóźnienia wypłaty pensji coraz częściej
(fot. stuartpilbrow / flickr.com)
PAP / slo

Brak lub opóźnienia wypłaty wynagrodzeń to w ubiegłym roku wciąż bardzo częsty typ naruszenia praw pracowniczych - wynika z informacji Państwowej Inspekcji Pracy przedstawionej w środę na posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Kontroli Państwowej.

- Wyniki kontroli wskazują, że skala ujawnionych w ich trakcie nieprawidłowości przy wypłacie świadczeń pracowniczych utrzymuje się na poziomie zbliżonym do roku 2010 - informuje PIP.

W ub. roku nieprawidłowości w zakresie wynagrodzeń, które wykazali inspektorzy pracy, wynosiły ponad 138 mln zł. Średnia kwota należności na jednego pracownika wynosiła ponad 1,6 tys. zł. Największą łączną kwotę zaległości zanotowano w przetwórstwie przemysłowym (77 mln zł) i budownictwie (18 mln zł). PIP nałożyła ponad 5,4 tys. mandatów za wykroczenia przeciwko prawom pracowników i skierowała ponad 1,2 tys. wniosków do sądu.

Inspektorzy pracy skierowali do prokuratury 273 zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw dotyczących niewypłacania pracownikom wynagrodzenia za pracę. W 24 przypadkach postępowania wszczęte na skutek zawiadomień kierowanych przez PIP zakończyły się skierowaniem przez prokuratora do sądu aktu oskarżenia. Najwięcej z nich dotyczyło "złośliwego lub uporczywego naruszenia praw pracownika związanego z niewypłacaniem pracownikom wynagrodzenia lub innych należnych świadczeń".

DEON.PL POLECA

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2012 roku PIP skontrolowała 33,8 tys. pracodawców, na rzecz których świadczyło pracę blisko 2,3 mln osób. U prawie 8,4 tys. pracodawców ujawniono naruszenia w zakresie wypłaty wynagrodzeń. PIP nałożyła ponad 2,5 tys. mandatów za wykroczenia przeciwko prawom pracowników i skierowała ponad 630 wniosków do sądu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Brak i opóźnienia wypłaty pensji coraz częściej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.