Chaos w ośrodku dla migrantów na Sycylii. Ponad 100 osób uciekło, by szukać jedzenia i wody, ranny został policjant

Chaos w ośrodku dla migrantów na Sycylii. Ponad 100 osób uciekło, by szukać jedzenia i wody, ranny został policjant
fot. PAP/EPA/CONCETTA RIZZO
PAP / pk

W punkcie transferu migrantów z Lampedusy w mieście Porto Empedocle na Sycylii zapanował chaos; co najmniej 100 osób uciekło z ośrodka, szukając wody i jedzenia, ranny został policjant - podały w poniedziałek włoskie media, cytując burmistrza i szefa związku zawodowego policji.

- Sytuacja nieco się uspokoiła w porównaniu z wczoraj, ale (…) na powierzchni 2000 metrów kwadratowych jest 1200 osób. Ludzie szukają wody i jedzenia i próbują się wydostać, co często im się udaje - powiedział burmistrz Porto Empedocle Calogero Martello, opisując sytuację na nabrzeżu, gdzie znajdują się namioty z migrantami.

Stan niemożliwy do utrzymania

- Osoby, którym udaje się wyjść na ulice i które przechadzają się w grupkach, wywołują strach nawet w tych, na których najtrudniej wywrzeć wrażenie - dodał Martello cytowany agencję ANSA. Sytuację określił jako niemożliwą do utrzymania.

DEON.PL POLECA
Według dziennika "La Stampa" w Porto Empedocle panuje chaos. Od niedzieli trafiło tam ponad tysiąc migrantów z wyspy Lampedusa, dokąd przypływali w ostatnich dniach łodziami z północnej Afryki. Migranci bezustannie próbują uciekać z ośrodka przyjęć. Udało się to co najmniej 100 osobom - podała gazeta.

Burmistrz ocenił, że z ośrodka wydostało się 200-300 migrantów. - Uciekli nie dlatego, że chcieli pójść w inne miejsce, lecz po to, by poszukać czegoś do jedzenia i picia. To naprawdę wstyd - ocenił Martello, cytowany przez dziennik "Il Fatto Quotidiano".

Sytuacja w Porto Empedocle stała się wybuchowa

- W ostatnich godzinach sytuacja w Porto Empedocle stała się wybuchowa. Od wczorajszego wieczora na nabrzeżu jest około 1300 migrantów i tylko 20 funkcjonariuszy policji pilnuje tego terenu - powiedział z kolei sekretarz generalny związku zawodowego policjantów COISP Domenico Pianese, cytowany przez "La Stampę".

- Tej nocy niektórzy migranci, w dużej mierze wciąż niezidentyfikowani, próbowali uciekać, przechodząc przez płot, i robiąc to, naparli na kordon policjantów, którzy próbowali powstrzymać ucieczkę. Jeden z funkcjonariuszy policji został ranny i zgłosił różne obrażenia, w tym zwichnięcie barku - podkreślił Pianese.

Jedną z przyczyn przepełnienia ośrodka w Porto Empedocle jest fakt, że migrantów nie zabierają już na północ Włoch prywatne firmy autobusowe, zwłaszcza od czasu wypadku autokaru w ubiegłym tygodniu. 600 spośród 1300 migrantów ma stamtąd zabrać prom, a 300 zostanie rozwiezionych po Sycylii autobusami policyjnymi - podała "La Stampa".

W ostatnich dniach na Lampedusę, która leży pomiędzy Maltą a wybrzeżem Tunezji, dotarło prawie 8 tys. migrantów z krajów afrykańskich. Doprowadziło to do znacznego przepełnienia tamtejszego ośrodka przyjmowania migrantów, zwanego hotspotem. Stamtąd migranci przewożeni są w różne miejsca kraju.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Koniec starego świata. Początek nowego konserwatyzmu?

Chrześcijańskie wartości, które określały styl życia, właśnie odsuwane są w cień. Europa weszła na drogę realnej wielokulturowości i pewne jest, że agresja Rosji na Ukrainę pokrzyżowała szyki tym, którzy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Chaos w ośrodku dla migrantów na Sycylii. Ponad 100 osób uciekło, by szukać jedzenia i wody, ranny został policjant
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.