Chiny zaprotestowały przeciwko włączeniu Tajwanu do amerykańskiej ustawy pomocowej

Chiny zaprotestowały przeciwko włączeniu Tajwanu do amerykańskiej ustawy pomocowej
Flaga Chin (Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)
PAP/dm

Chiny „są zdecydowanie przeciwne” włączeniu Tajwanu do uchwalonej przez Kongres USA ustawy o pakiecie pomocowym, w którym przewidziana jest także pomoc wojskowa dla władz w Tajpej - oświadczył w środę chiński Urząd ds. Tajwanu.

Rzecznik Urzędu oświadczył, że Chiny wzywają Stany Zjednoczone aby dotrzymały swego zobowiązania „powstrzymania się od wspierania niepodległości Tajwanu konkretnymi działaniami” i zaprzestały „dostarczania Tajwanowi broni w jakikolwiek sposób”.

W uchwalonej przez Senat USA we wtorek wieczorem ustawie pomocowej znajduje się, poza wsparciem dla Ukrainy i Izraela, pakiet przewidujący przeznaczenie 2 mld dolarów pożyczek dla Tajwanu i innych sojuszników w regionie Indo-Pacyfiku na zakup amerykańskiej broni, 3,3 mld na inwestycje w rozwój budowy okrętów podwodnych oraz 133 mln na zwiększenie produkcji artylerii i amunicji.

Jak informuje Reuter tajwańscy wojskowi mówili w niedzielę, że przedyskutują z Amerykanami jak wykorzystać przyznane Tajwanowi fundusze w sytuacji, w ktorej chińskie samoloty bojowe operują coraz bliżej wybrzeży wyspy.  

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Chiny zaprotestowały przeciwko włączeniu Tajwanu do amerykańskiej ustawy pomocowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.