Joe Biden: Netanjahu „popełnił błąd” w Gazie

Joe Biden: Netanjahu „popełnił błąd” w Gazie
Joe Biden (Fot. PAP/EPA/BONNIE CASH / POOL)
PAP/dm

Prezydent USA Joe Biden skrytykował we wtorek politykę prowadzą przez premiera Izraela Benjamina Netanjahu wobec Strefy Gazy, określając ją jako „błąd”. Wezwał też Izrael do przerwania działań wojennych w Gazie i do „niezwłocznego” umożliwienia dostaw żywności i leków dla jej ludności.

- Sądzę, że to co zrobiono to błąd. Nie zgadzam się z ich (izraelskim) pdejściem - powiedział Biden w wywiadzie dla hiszpańskojęzycznej stacji telewizyjnej Univision.

Biden określił też jako „skandal” fakt ostrzelania przez armię izraelską konwoju organizacji pozarządowej World Central Kitchen wiozącego pomoc humanitarną dla ludności Gazy.

- To czego się domagam to przerwanie ognia przez Izrael na sześć - osiem najbliższych tygodni i całkowicie swobodnego dostępu dla dostaw żywności i leków dla Gazy - podkreślił amerykański prezydent. Dodał, że „nie żadnego usprawiedliwienia dla wstrzymywania takich dostaw i powinny być one wznowione teraz”.

DEON.PL POLECA

Biden powiedział też, że rozmawiał „ze wszystkimi, z Saudyjczykami, Jordańczykami, Egipcjanami, którzy są gotowi pomóc w dostarczani żywności dla ludności Gazy”.

Jak zauważa agencja AFP były to jedne z najostrzejszych krytycznych wypowiedzi amerykańskiego prezydenta pod adresem Netanjahu, wyrażające narastające zniecierpliwienie Waszyngtonu wobec izraelskiej zbrojnej ofensywy w Gazie, która spowodowała katastrofę humanitarną.

W ub. tygodniu, podczas rozmowy telefonicznej z izraelskim premierem, Biden po raz pierwszy zasygnalizował ewentualność uzależnienia dalszej pomocy USA dla Izraela od podjęcia przez stronę izraelską „istotnych kroków” na rzecz poprawy sytuacji ludności Gazy.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Joe Biden: Netanjahu „popełnił błąd” w Gazie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.