Chiny zatwierdziły własną szczepionkę przeciwko Covid-19 do użycia kryzysowego

Chiny zatwierdziły własną szczepionkę przeciwko Covid-19 do użycia kryzysowego
Fot. PAP/EPA/RUNGROJ YONGRIT
PAP/kb

Władze Chin zatwierdziły szczepionkę przeciwko Covid-19 opracowaną przez Instytut Mikrobiologii Chińskiej Akademii Nauk (IMCAS) do użycia kryzysowego – podały miejscowe media.

To piąta rodzima szczepionka dopuszczona do stosowania w Chinach kontynentalnych.

Szczepionka o nazwie CHO Cell przechodzi obecnie próby kliniczne późnej fazy w Chinach, Uzbekistanie, Indonezji, Pakistanie i Ekwadorze. Na początku marca została zatwierdzona do użycia kryzysowego przez władze Uzbekistanu – przekazała w poniedziałek wieczorem chińska agencja prasowa CNS.

Specyfik opracowany przez IMCAS we współpracy z firmą Anhui Zhifei Longcom Biopharmaceutical należy do grupy szczepionek podjednostkowych białkowych, podobnie jak preparat amerykańskiego koncernu Novavax.

Nie zawierają one całych wirusów, a jedynie oczyszczone białka, które wywołują odpowiedź układu odpornościowego i wytworzenie przeciwciał.

Do powszechnego stosowania w Chinach kontynentalnych dopuszczono jak dotąd cztery rodzime szczepionki, z czego trzy zatwierdzono przedtem do użycia w ograniczonej skali.

W ramach trwającego od lipca 2020 roku programu szczepień kryzysowych podawano je przedstawicielom niektórych grup zawodowych.

W komunikacie IMCAS nie podano, jakie grupy społeczne czy zawodowe mają otrzymać specyfik CHO Cell w ramach szczepień kryzysowych.

Chińskie władze planują zaszczepienie 40 proc. ludności kraju przed końcem lipca. Do niedzieli mieszkańcom podano około 65 mln dawek – wynika z informacji państwowej komisji zdrowia.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Józef Antos SJ, Wacław Królikowski SJ
20,94 zł
29,90 zł

Ksiądz Józef Antos, jezuita pochodzący z parafii Paszkówka, zebrał na kartach tej książki materiały do historii swojej rodzinnej parafii. Wykorzystał w tym celu przede wszystkim łacińskie dokumenty znajdujące się w miejscowym archiwum parafialnym. Przetłumaczone przez...

Skomentuj artykuł

Chiny zatwierdziły własną szczepionkę przeciwko Covid-19 do użycia kryzysowego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.