COVID-19. Polska przekaże szczepionki Kenii i Uzbekistanowi

COVID-19. Polska przekaże szczepionki Kenii i Uzbekistanowi
Fot. Luis Miguel Carceller Palanca/depositphotos.com
1 miesiąc temu
PAP/mk

Ponad 460 tys. dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi przekaże Polska Kenii i Uzbekistanowi. Polska zabezpieczyła szczepionki na potrzeby wszystkich chętnych własnych obywateli i może się podzielić zapasami - przekonywał wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

- Przekażemy w formie darowizny łącznie ponad 460 tys. szczepionek przeciwko COVID-19 do Uzbekistanu oraz Kenii - poinformował w piątek wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Wiemy, że szczepionek mamy dużo, i chcemy podzielić się nimi z naszymi partnerami - dodał.

Wiceminister Przydacz podczas briefingu prasowego na warszawskim Lotnisku Chopina podkreślił, że pandemia COVID-19 jest wyzwaniem globalnym. Jak mówił, tylko "poprzez solidarne działanie, koordynacje wymiany informacji i wzajemne wsparcie możemy ją zwalczyć".

Przydacz przekonywał, że Polska zabezpieczyła szczepionki na potrzeby wszystkich chętnych własnych obywateli, co stało się "poprzez odpowiednie planowanie".

Jak zaznaczył, Polska mając duży odsetek osób zaszczepionych - choć nigdy nie jest on wystarczający - chce podzielić się nimi z naszymi partnerami.

Wiceszef MSZ zwrócił też uwagę na zorganizowanie przy współpracy z Uzbekistanem mostu powietrznego z Kabulu do Warszawy.

"Swoją przyjaźń Uzbekistan potwierdził także w ostatnich tygodniach trudnej sytuacji w Afganistanie, w sąsiednim państwie. Pomógł Polsce, i nie tylko Polsce, ale dla nas z tej perspektywy jest to bardzo ważne, w ewakuacji szeregu naszych afgańskich współpracowników" - powiedział.

Dzięki zgromadzonym zapasom szczepionek, do tej pory Polska mogła odsprzedać 7,5 miliona dawek szczepionek do takich krajów, jak Australia, Hiszpania, Portugalia, czy Wietnam.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Paweł II, kard. Stefan Wyszyński
30,03 zł
42,90 zł

Słowa, które zmieniają świat

Listy dwóch wielkich przywódców – Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego – zaskakują swoją mocą i aktualnością. Ich słowa wpłynęły na rozwój wypadków w Polsce i na świecie. W tej...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

COVID-19. Polska przekaże szczepionki Kenii i Uzbekistanowi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.