Cztery pacjentki z Ukrainy czekają na przeszczep płuc w Zabrzu

Cztery pacjentki z Ukrainy czekają na przeszczep płuc w Zabrzu
(Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu przyjęło cztery pacjentki z Ukrainy oczekające na przeszczep płuc. Ponad pół roku temu lekarze z Zabrza pomogli kolegom z Lwowa w przeprowadzaniu pierwszej takiej transplantacji, jednak wojna zatrzymała tamtejszy program przeszczepów.

- W tej sytuacji my, jako zespół zabrzański, przyjęliśmy już cztery pacjentki – one są w trakcie kwalifikacji do transplantacji płuc w Zabrzu - poinformował w piątek na antenie Polskiego Radia Katowice koordynator Oddziału Transplantacji Płuc Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu dr hab. Marek Ochman.

Dodał, że chodzi o pacjentki, które są niewydolne oddechowo, czyli cały czas zależne od tlenu. Teraz muszą przejść badania, niezbędne do zakwalifikowania do transplantacji.

- Nie wystarczy sama niewydolność narządu - trzeba przeprowadzić szereg badań sprawdzających inne narządy, żeby transplantacja miała nadzieję na powodzenie. W tej chwili pacjentki są przygotowywane do wpisania na krajową listę oczekujących - wyjaśnił lekarz.

- Musimy zrobić te badania, które są wymagane w Polsce - nie możemy robić różnic między pacjentami - dodał, pytany, czy nie wystarczy kwalifikacja przeprowadzona wcześniej przez lekarzy ukraińskich.

21 września ub. roku w szpitalu akademickim we Lwowie ukraińscy - wyszkoleni w Zabrzu - i zabrzańscy lekarze przeprowadzili pomyślnie przeszczep obu płuc u 57-letniego pacjenta, który cierpiał na nieodwracalne uszkodzenie tego narządu. Mężczyzna już od kilku lat nie opuszczał domu, żył dzięki stałej tlenoterapii. Przeszczep był dla niego jedynym ratunkiem.

- Pacjent wciąż jest w dobrym stanie zdrowia, wszystko się udaje - poinformował w piątek w Radiu Katowice dr Ochman. Po ubiegłorocznej transplantacji lwowscy lekarze rozpoczęli kwalifikowanie do przeszczepu płuc kolejnych pacjentów, jednak wojna zaburzyła realizację programu.

Piątkowy gość Radia Katowice przypomniał o zaplanowanym na sobotę w Wiśle 20. jubileuszowym „Biegu po Nowe Życie”, w którym biorą udział m.in. znani artyści i sportowcy, pacjenci po transplantacjach oraz lekarze zajmujący się szeroko pojętą transplantologią.

- To doskonała inicjatywa, świetnie promująca ideę transplantacji. Pokazująca również, że pacjenci po transplantacjach - wcześniej umierający - wracają do normalnego życia, także sportowego. Po otrzymaniu nowego narządu dostają nowe życie (…), mogą wrócić nawet do zawodowego uprawiania sportu - powiedział koordynator Oddziału Transplantacji Płuc Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski
23,94 zł
39,90 zł

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Skomentuj artykuł

Cztery pacjentki z Ukrainy czekają na przeszczep płuc w Zabrzu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.