Dania: Minister Czaputowicz rozmawiał z szefem duńskiego MSZ o Baltic Pipe

Dania: Minister Czaputowicz rozmawiał z szefem duńskiego MSZ o Baltic Pipe
(fot. PAP/EPA/IDA GULDBAEK ARENTSEN)
PAP / jb

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz oświadczył, że gazociąg "Baltic Pipe ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i całego regionu". Szef polskiej dyplomacji mówił o tym w czwartek podczas wizyty w Kopenhadze.

 

Jego opinię przytoczyło na Twitterze polskie MSZ. Podało ono również, że budowa Baltic Pipe była jednym z tematów rozmów Czputowicza z szefem dyplomacji Danii Jeppe Kofodem. Ministrowie omówili też problemy bezpieczeństwa i klimatu.

Rozmowy z Kofodem były najważniejszym punktem jednodniowej wizyty Czaputowicza w Danii.

W czwartek rano polski minister wygłosił wykład w kopenhaskim kampusie Uniwersytetu w Aalborgu. "Polska stawia na ożywioną współpracę z partnerami z państw bałtyckich i nordyckich, przede wszystkim w dziedzinie bezpieczeństwa" - oznajmił.

Czaputowicz spotkał się też z przewodniczącym komisji spraw zagranicznych duńskiego parlamentu Martinem Lidegaardem.

Pobyt w Kopenhadze zakończył rozmową z przedstawicielami tamtejszej Polonii. W formule Rady Polonijnej omówiono plany rządu dotyczące współpracy z Polakami za granicą oraz bieżące projekty organizacji działających w Danii - przekazało na Twitterze MSZ.

Baltic Pipe to strategiczny projekt, mający na celu utworzenie nowej drogi dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki: duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Inwestorami są operatorzy systemów przesyłowych gazu: Gaz-System i duński Energinet. Gazociąg będzie mógł transportować 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m. sześc. surowca z Polski do Danii. Będzie można sprowadzać do Polski gaz ziemny ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Początek budowy zaplanowano na 2020 r., zakończenie na 2022 r. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dania: Minister Czaputowicz rozmawiał z szefem duńskiego MSZ o Baltic Pipe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.