Deon - cóż to za dziwne słowo?

Deon - cóż to za dziwne słowo?
10 lat temu
Stanisław Łucarz SJ

Deon - cóż to za dziwne słowo? Przeciętnemu Polakowi z niczym się nie kojarzy, a jeśli już z czymś, to co raczej z demonem, co dla portalu chrześcijańskiego nie byłoby najszczęśliwsze.

Tymczasem jest to słowo bardzo stare, znacznie starsze niż polska kultura i język polski. Używają go już w VIII przed narodzeniem Chrystusa wielcy poeci starożytnej Grecji Homer i Hezjod. W ogóle w znanej nam literaturze starogreckiej występuje ono ponad 4000 razy. Platon posługuje się nim 43, a Arystoteles 47 razy. Jednakże niekwestionowaną palmę pierwszeństwa w jego użyciu dzierży największy kaznodzieja starożytności chrześcijańskiej św. Jan Chryzostom (ok. 350 - 407). Występuje ono w jego dziełach aż 554 razy.

Cóż ono oznacza? Δέον - bo tak wygląda jego pisownia w alfabecie greckim - oznacza: potrzebę, powinność, słuszność. Spłycilibyśmy jednak bardzo jego wartość semantyczną, gdybyśmy ograniczyli się tylko do znaczeń podawanych w słownikach. Niezwykle ważne są konteksty, w których to słowo występuje, a dla nas zwłaszcza konteksty chrześcijańskie. Sięgnijmy więc przede wszystkim do tego podstawowego dla chrześcijan kontekstu, którym jest Pismo święte. Słowo δέον występuje w Biblii tylko 6 razy (4 razy w Septuagincie - czyli w greckim tłumaczeniu Starego Testamentu, dokonanym w III wieku przed narodzeniem Chrystusa i 2 razy w greckim tekście oryginalnym Nowego Testamentu). Wydawać by się mogło, że to bardzo mało. Ale to błędne wrażenie! Słowo δέον jest terminem abstrakcyjnym jak zresztą i nasze powinność, słuszność, a Biblia stroni od abstrakcji i posługuje się językiem konkretu. Dlatego używa czasownika δει (dei) oznaczającego trzeba, należy, jest słuszne, od którego rzeczownik δέον pochodzi. Słowo δει zaś występuje w Biblii ponad 100, z czego w Nowym Testamencie aż 77 razy.

Co chce nam Pismo św., a poprzez nie Bóg przez to słowo powiedzieć? Ograniczmy się tylko do paru cytatów i to takich, w których sam Jezus bierze je w swoje usta. Najczęściej dzieje się to w Ewangelii św. Jana. Oto one: Trzeba wam się powtórnie narodzić. (J 3,8); Potrzeba, by wywyższono Syna Człowieczego, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne (J 3,14-15); Potrzeba nam pełnić dzieła Tego, który Mnie posłał (J 9,4). Od razu wprost rzuca się oczy, że słowo to wprowadza w sprawy w chrześcijaństwie najważniejsze: w powtórne narodziny czyli Chrzest, w zbawcze misterium Jezusa Chrystusa, którego owocem jest życie wieczne i w to, co jest drogą chrześcijanina czyli pełnienie woli Ojca.

Starożytny, filozoficzny δέον to powinność wynikająca z praw państwowych i z imperatywu racjonalnej etyki. Δέον chrześcijański zaś to wola Ojca, którą jest zbawienie wszystkich i każdego, wola, której szukanie, odkrywanie i realizacja z jednej strony jest zmaganiem się z podstępami i przeszkodami demona, a z drugiej postępującym zjednoczeniem i przebóstwieniem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Deon - cóż to za dziwne słowo?
Komentarze (39)
10 maja 2018, 10:20
Wręcz wszystkich znajomych przestrzegałabym przed niektórymi artukułami na tej stronie, bo mam wrażenie, że nie jest do końca katolicka, mimo, że się za taką podaje. Wiele artykułów jest bardzo kontrowersyjnych. Czy byłby tu jakiś haczyk........? Hm......... I właśnie zamyka bardzo na samodzielne myślenie. A nazwa rzeczywiście sprytna, oj bardzo sprytna.
NC
nowy czytelnik
8 października 2013, 10:46
A to ciekawe. Mnie się kojarzyło zarówno w demonem jak i z Bogiem (Deus, Theos). Więc nazwa dobrana niezwykle sprytnie.
A
aoda
16 września 2012, 18:46
To Deon jest taki młody?Tak się do was przyzwyczaiłam że mam wrażenie że znam was dłużej.Z okazji rocznicy działalności serdeczne podziękowania dla wszystkich pracujących i związanych z Deonem
Artur Demkowicz SJ
Artur Demkowicz SJ
16 września 2012, 09:46
W ramach prezentu prosimy powiedzcie o DEON.pl swoim 2-3 znajomym ... mam taki zwyczaj powtarzania tego apelu co rok :-)
Artur Demkowicz SJ
Artur Demkowicz SJ
17 września 2011, 09:37
W ramach prezentu prosimy powiedzcie o DEON.pl swoim 2-3 znajomym
A
Ania
16 września 2010, 20:09
"każda redakcja ma prawo podawać tylko te opinie, z którymi się zgadza" Aniu, czy utożsamiasz wiadomości podawanych na deonie z opiniami redakcji? Tego bym się nie odważyła powiedzieć, zwłaszcza, że wiele artykułów nie prezentuje "jednolitego" poglądu. Redakcja też składa się z ludzi, którzy pewnie mają różne poglądy. To, co przede wszystkim chciałam napisać to to, że żadna redakcja nie ma obowiązku prezentować wszystkich możliwych poglądów na dany temat, wybiera się jakiś jeden - szerszy bądź węższy - "nurt", pewne "ramy" i do nich się dopasowuje wybrane informacje. I takie ramy (pośród polskich, katolickich portali - może najszersze) ja w DEONie widzę.
A
Aura
16 września 2010, 11:11
"każda redakcja ma prawo podawać tylko te opinie, z którymi się zgadza" Aniu, czy utożsamiasz wiadomości podawanych na deonie z opiniami redakcji?
A
Ania
16 września 2010, 11:06
...jeśli podajecie, co o danej sprawie sądzi Gazeta Wyborcza albo Tygodnik Powszechny, to w tym samym artykule podajcie też opinie ich adwersarzy na przykład z Naszego Dziennika czy mediów polonijnych. Nierzetelne jest podawanie stanowiska tylko jednej strony w kwestiach pozareligijnych (bo nikt nie wymaga od deonu prezentowania poglądów innych religii). (...)Jak się o czymś pisze, to dziennikarska etyka nakazuje sprawdzać za i przeciw, a nie tylko za albo tylko przeciw. Być może Szanowni Redaktorzy DEONu nie jesteście zawodowymi dziennikarzami i nie znacie etyki dziennikarskiej, ale jesteście duchownymi i powinniście potrafić wyprowadzić z ogólnej zasady dążenia do prawdy większą dociekliwość, a nie wrzucać tu wszystko, co zapodadzą inne media... Bardzo jestem ciekawa, czy (i GDZIE?) jest jakis zapis etyki dziennikarskiej, który mówi, że portal jest zobowiązany podawać wszystkie możliwe opinie o jakiejkolwiek sprawie! To może redakcja powinna także NIE cytować? Albo FAKT? Pomijam, że czasowo niemożliwe jest poznanie i podawanie wszystkich możliwych opinii - każda redakcja ma prawo podawać tylko te opinie, z którymi się zgadza, a jeśli ktoś nie zgadza się z opinią danej redakcji, to może po prostu przestać zaglądać na daną stronę. Zresztą pod każdym artykułem jest miejsce na zaprezentowanie innych opinii. Jak Pan Aragon bardzo chce, by opinie ND ukazywały się na DEONie, to może przecież sam je cytować, a nie zwalać całą robotę na Bogu ducha winną redakcję...
Artur Demkowicz SJ
Artur Demkowicz SJ
2 września 2010, 16:51
W ramach chwalenia tych, którzy polubili modul parafialny, chciałbym <a href="http://www.deon.pl/parafie-koscioly/parafia,1969,parafia-rzymskokatolicka-pw-sw-stanislawa-kostki.html">wyróżnić Parafie św. Stanisława Kostki.</a> Czekamy na zdjęcia i tematyczne fora, oraz opiennie co udoskonalic w tym prostym module. Juz niedlugo wejda osobne adresy przykłodowo: StanislawKostka-Dorochow.deon.pl poz. redakcja@deon.pl
W
wicio
30 sierpnia 2010, 09:59
@Aragornie - napisałeś bardzo dobry komentarz. Podpisuję się pod nim wszystkim, czym mam. :) ...Podpisem elektronicznym też ;)
E
ela
30 sierpnia 2010, 09:55
Aargonie, ale pisząc, że redakcja Deonu nie wyrabia się i że coś tam robi nierzetelnie, oczekujesz opinii adersarzy, ale z Twojej wypowiedzi czuję, że chodzi o "Twoich" adwersarzy, wg Twojego poglądu, bo jezeli nie ma tego, co Ty popierasz, to jest nierzetelnie? No i nie odmawiaj ludziom zdolności do smaodzielnego myslenia. Nie podoba Ci się, że na Deonie jest artykuł z Wyborczej i Deon musi zaraz podać co o tym samym sądzi ND i wtedy zaraz wszyscy zmienią zdanie i zaczną mysleć po Twojemu, czy tak?
Artur Demkowicz SJ
Artur Demkowicz SJ
30 sierpnia 2010, 09:46
opinie czytamy i notujemy... bardzo dziękuję! poz. ADsj
Jadwiga Krywult
Jadwiga Krywult
30 sierpnia 2010, 09:37
Jeśli podajecie, co o danej sprawie sądzi Gazeta Wyborcza albo Tygodnik Powszechny, to w tym samym artykule podajcie też opinie ich adwersarzy na przykład z Naszego Dziennika czy mediów polonijnych. Moim zdaniem nie jest to potrzebne. Od ND nie wymaga nikt podawania opinii TP, więc podobnie DEON ma prawo nie podawać opinii ND. Media, również katolickie, mają swoją linię programową i nie muszą być uniwersalne.
A
Aragorn
30 sierpnia 2010, 09:14
DEON często kalkuje jednostronne i nierzetelne publikacje innych mediów. Jeśli redakcja nie wyrabia się z czasem i zdaje w ciemno na inne media, to minimalna rzetelność wymagałaby podawania w artykułach DEONu opinii róznych mediów. Jeśli podajecie, co o danej sprawie sądzi Gazeta Wyborcza albo Tygodnik Powszechny, to w tym samym artykule podajcie też opinie ich adwersarzy na przykład z Naszego Dziennika czy mediów polonijnych. Nierzetelne jest podawanie stanowiska tylko jednej strony w kwestiach pozareligijnych (bo nikt nie wymaga od deonu prezentowania poglądów innych religii). Na przykład nie jest uczciwe podawanie tylko stanowiska władz w sprawie narzucenia obywatelom nowych elektronicznych dowodów osobistych naruszających ich wolność jeszcze bardziej od starych plastikowych, czy posowieckich książeczkowych. Jak się o czymś pisze, to dziennikarska etyka nakazuje sprawdzać za i przeciw, a nie tylko za albo tylko przeciw. Być może Szanowni Redaktorzy DEONu nie jesteście zawodowymi dziennikarzami i nie znacie etyki dziennikarskiej, ale jesteście duchownymi i powinniście potrafić wyprowadzić z ogólnej zasady dążenia do prawdy większą dociekliwość, a nie wrzucać tu wszystko, co zapodadzą inne media...
A
Anna
30 sierpnia 2010, 09:04
Ja też mam deon na stronie głównej bo nie ma agresywnych niemoralnych reklam. I za to dzięki. Ale niestety ... brak moderacji komentarzy powoduje, że sieją nienawiścia, wyzywaniem, brakiem chrześcijańskiego  miłosierdzia. Tak samo  jak inne poratle głównie dokładją innym komentarzami, szczególnie mniej poprawnym  politycznie, biskupom, kapłanom, innym katolickim mediom. A zamieszczane informacje tez maja zauważalną opcje polityczną (a dużo tu polityki) i często liberalizm dochodzi do głosu. Deonie opamietaj sie.
MW
Marta Wawrzyniak
30 sierpnia 2010, 08:30
 witam i gratuluję! każdy dzień rozpoczynam z Deon'em, stroną główną w moim komputerze. czy będzie taka możliwość by móc założyć swoje konto email na deon'ie?
Artur Demkowicz SJ
Artur Demkowicz SJ
29 sierpnia 2010, 19:25
<a href="http://www.deon.pl/parafie-koscioly/">Sprawdź, czy Twoja parafia ma już administratora na DEONie.</a> Potrzeba nam blisko 10 tysięcy "sprawiedliwych", którzy w sumienny sposób uzupełnialiby dane swojej parafii, a przy okazji tworzyli wokół nich społeczność. Społeczność ta może być o tyle atrakcyjna, że może do niej należeć ktoś, kto mieszka obecnie poza terenem danej parafii, ale lubi wiedzieć co się w niej dzieje.  <a href="http://www.deon.pl/parafie-koscioly/parafia,5351,nawiedzenia-najswietszej-maryi-panny.html">Ja już należę do swojej rodzinnej parafii</a>, a TY?
A
Artur
30 lipca 2010, 09:10
 Bardzo Ciekawe - nie wiedziałem o tym (o pochodzeniu nazwy). Bardziej myślałem, że powstało na zasadzie jak tvn, czyli tv+n (telewizja Nowa) i kojarzyłem to jako deo+n :)).   A skoro tak wielu mówi co by zmienili, to i ja się podzielę. Moim zdaniem przydałyby się oceny komentarzy, albo taki guziczek jak na facebook'u : "lubię to". Może jest to spowodowane zbyt dużą ilością czasu spędzanego na fb? Kto wie :)) Tak czy siak bardzo serdecznie gratuluję portalu. Tym bardziej jest mi miło, że niektórych autorów znam przynajmniej z widzenia. To daje takie poczucie ... "bliskości z portalem". W końcu jest coś wiarygodnego, bo że się tak kolokwialnie wyrażę: "nie kipi klerem i religią", tylko delikatnie zaznacza te istotne tematy. Porusza jednocześnie wiele innych wątków, w tym troszkę naukowych, co mnie bardzo cieszy, a jednocześnie zachowuje katolickiego ducha i wartości. Czyli portal z równowagą, który jest AMDG. Serdecznie dziękuję, pozdrawiam i życzę owocnego rozwijania portalu :)).
Wojciech Żmudziński SJ
Wojciech Żmudziński SJ
30 lipca 2010, 07:56
Cieszę się, że ten portal rozwija część publicystyczną i formacyjną nie ograniczając się do newsów informacyjnych. Ostatnio włączyłem się z moimi tekstami, którymi chcę zainspirować do otwartego myślenia, do refleksji i dyskusji, która z jednej strony prowadzi do sporów a z drugiej strony przyczynia się do łamania wielu istniejących stereotypów i uprzedzeń. Czy mi to wychodzi? Z pewnością czas pokaże. Uważam, że nasza zakonna powinność (deon) to także zadawać trudne pytania, prowokować, a nawet bulwersować, by zwrócić uwagę na to, co w życiu ważne, odważne i wartościowe.
Artur Demkowicz SJ
Artur Demkowicz SJ
30 lipca 2010, 00:51
DEON.pl - to "dziwne słowo" potrzebuje więcej <a href="http://www.deon.pl">aktywnych linków</a> w sieci, polecających "je" na Waszych stronach internetowych. Wszystkim, którzy nam w tym pomogą postaram się odwdzięczyć ... wystarczy przesłać mi link, najlepiej wewnętrzną pocztą DEONową. Pozdrowienia dla Wszystkich DEONowiczów, ADsj
M
minimax
5 kwietnia 2010, 20:58
Popieram to, co mówi Podwawelski. Wreszcie mamy portal z prawdziwego zdarzenia, bez jakiejś wulgarności czy agresywnej erotyki. To chyba jeszcze wciąż pobożne życzenie. Wystarczy zajrzeć na dyskusję pod artykułem o senatorze Skorupie by zobaczyć, że moderacja miała tam pełne ręce roboty. A gdyby w porę się obudziła, to i miałaby co robić na tematach dot. homoseksualizmu... 
Artur Demkowicz SJ
Artur Demkowicz SJ
5 kwietnia 2010, 18:50
Bardzo dziękuję... zapytam naszych fachowców, co z tym zrobić. poz. ADsj
Olinka
Olinka
5 kwietnia 2010, 18:44
Mam kilka sugetii dotyczących komentowania. Po pierwsze, brak funkcji pozwalającej wycofać komentarz i zmienić go, lub poprawić. Po drugie, przydałaby się funkcją podglądu przed wysłaniem.
G
Grażyna
23 marca 2010, 21:55
Super że jest DEON !! Dziękujemy.Niech będzie Bóg uwielbiony!!!
K
komik
23 marca 2010, 20:30
Brak odpowiedzi na moja sugestie o ograniczeniu Polityki na rzecz Ducha jest bardzo wymowny... jak mowil rzymski kaiser: pecunia non olet.... jezuici to doskonale wiedza 
Józef Więcek
Józef Więcek
23 marca 2010, 06:10
W moim komputerze stroną startową jest DEON ... i mam nadzieję, że pozostanie. Ładna, estetyczna, wyważona i zrównoważona strona internetowa. Przed zmianami pamiętajmy, że lepsze jest często wrogiem dobrego . Pozdrowienia dla Redakcji - szczęść Wam Boże. JW.
Z
zwolennik
23 marca 2010, 00:45
Ja lubie ten portal, od dluzszego czasu kiedy jestem na internecie zawsze go przegladam, jest to pierwsza klasa jakosci ,zakres podejmowanych tematow rozwija mnie,tak bym go opisal ;patrzenie na czlowieka , Kosciol i swiat oczami nowoczesnego konserwatysty chrzescijanskiego.Zycze blogoslawienstwa Bozego wdalszej pracy.
U
uszczęśliwiona
22 marca 2010, 16:54
Przyjrzymy się zmianie przez weekend... i coś wymyślimy w poniedziałek. poz> ADsj widzę, że komentarze do galerii już wróciły na stronę główna- Ojciec jak czarodziej- wielkie dzięki
K
komik
20 marca 2010, 19:17
 Sugeruje ograniczyc czesc politycza... po co tu ona? moze wprowadzic zamiast tego informacje ze swiata kabaretu... byloby ciekawiej i milej i uprzejmiej... Bo jak widze tych dwoch slabych aktorow dzieciecego filmu... i ich dwory... (haha) to smiac mi sie chce... ale to troche slaby kabaret bo i aktorzyny mierne! wiec MNIEJ Polityki, wiecej DUCHA!
Alicja Snaczke
Alicja Snaczke
20 marca 2010, 12:09
Dziękuję za interesujący artykuł. Z przyjemnością zaglądam do DEON-u. Jest wielobarwny w swej szacie. Na ręce O. Artura Demkowicza SJ, całej Ekipie, składam serdeczne gratulacje.
W
wdzięczna:-)
20 marca 2010, 12:00
Dziękuję za cień nadziei. Wierzę, że coś da się zmienić..
Artur Demkowicz SJ
Artur Demkowicz SJ
20 marca 2010, 11:18
Przyjrzymy się zmianie przez weekend... i coś wymyślimy w poniedziałek. poz> ADsj
Z
zdegustowana
20 marca 2010, 10:06
A czy nasi drodzy Internauci zauwazyli, ze DEON.pl ma już pół roku? Z tej okazji odświeżylismy stronę główną, ale prawdziwe niespodzianki jeszcze przed nami. Pozdrawiam, ADsj I z tej okazji zniknęła ze strony głównej informacja o ostatnich komentarzach w galeriach fotografii" Szkoda.. Może wróci??
Z
zdegustowana
20 marca 2010, 10:05
Gratuluję Autorom pomysłu i wytrwałości w realizacji celów. Dosyć już tych kloacznych "onetów i wirualnych". Życzę owocnej pracy i satysfakcji na kolejne półrocza działalności. Pozdrawiam Ekipę. "dzięki" wypowiedziom osób Twojego pokroju robi się tutaj jak na innych portach: nienaiwść, obelgi itd. Nie potrafisz normalnie sformułować wypowiedzi?
R
R
19 marca 2010, 20:06
Stąd chyba nazwa "deontologia" inne imię dla "etyki"
E
ET
19 marca 2010, 13:40
Radziłabym czytać od końca- wychodzi uśmiechnięty Neo.  Cieszę się,żektoś jeszcze lubi Alfa.  
A
Alfista
19 marca 2010, 13:34
Gratuluję Autorom pomysłu i wytrwałości w realizacji celów. Dosyć już tych kloacznych "onetów i wirualnych". Życzę owocnej pracy i satysfakcji na kolejne półrocza działalności. Pozdrawiam Ekipę.
Artur Demkowicz SJ
Artur Demkowicz SJ
19 marca 2010, 10:55
A czy nasi drodzy Internauci zauwazyli, ze DEON.pl ma już pół roku? Z tej okazji odświeżylismy stronę główną, ale prawdziwe niespodzianki jeszcze przed nami. Pozdrawiam, ADsj
G
Gość
22 października 2009, 19:33
DEON = DEO Network DEON = DEo ONline

Skomentuj artykuł

Deon - cóż to za dziwne słowo?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.