"DGP": Polska ofensywa energetyczna

PAP / psd

W Stavanger, norweskiej miejscowości nad Oceanem Atlantyckim, dobiega końca montaż nowej platformy wydobywczej ropy naftowej. Jej współwłaścicielem jest gdańska firma paliwowa Lotos, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Za dwa tygodnie platforma wypłynie na oddalone o blisko 100 km od brzegu podmorskie złoże YME. Szefowie Lotosu liczą, że już w przyszłym roku wydobędą z niego 400 tys. ton ropy. Na przełomie 2014-2015 r. z własnych źródeł firma chce pozyskać milion ton paliwa.

W tym celu Lotos chce przejąc do końca roku pełną kontrolę nad litewską spółką wydobywczą Geonafta, w której obecnie ma 42 proc. udziałów. Pozwoliłoby to zwiększyć zdolności wydobywcze o 30 proc.

W przyszłym roku również Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza uruchomić wydobycie ropy w Norwegii. Stopień zaawansowania prac przygotowawczych wynosi 80 proc. Polska firma trzy lata temu kupiła pakiet 12 proc. udziałów w złożach Skarv i Snadd, które zawierają nawet 36 mld m. sześć. gazu oraz 15 mln ton ropy naftowej. PGNiG przypadnie część zasobów szacowana na pół miliona ton ropy i 400 mln m. sześć. gazu rocznie, podaje "DGP".

W polskiej ofensywie energetycznej uczestniczą również inne firmy. Niektórzy analitycy ubolewają jednak, że inwestycje zagraniczne pochłaniają środki, jakie można by wydać na zwiększenie wydobycia w kraju, co poprawiłoby nasze bezpieczeństwo energetyczne.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"DGP": Polska ofensywa energetyczna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.