Do świąt decyzje ws. zmian w OFE?

Do świąt decyzje ws. zmian w OFE?
Minister finansów Jacek Rostowski (fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / drr

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że rząd nie dyskutował o podwyższeniu składki rentowej. Zaznaczył też, że byłoby dobrze, gdyby do świąt Bożego Narodzenia ustalono zasady zmian ws. OFE.

O tym, że w przyszłym roku pracodawcy mogą płacić za pracowników większą składkę rentową, napisała piątkowa "Rzeczpospolita". - Nie wyobrażam sobie, żeby taka decyzja, jeśli chodzi o przyszły rok, choćby ze względów czysto czasowych, mogła zapaść - powiedział Rostowski w radiowej Trójce. Dodał, że "nie było w ogóle o tym dyskusji w rządzie".

Minister finansów odniósł się też do wypowiedzi ministra Michała Boniego, który w czwartek powiedział PAP, że do świąt Bożego Narodzenia zapadną decyzje ws. zmian w OFE.

- Myślę, że bardzo dobrze by było, gdyby do świąt ogólny kierunek tych decyzji był jasny" - powiedział szef resortu finansów. Zaznaczył, że "naprawa błędów popełnionych podczas tamtej reformy (z 1999 r. - PAP) (...) jest konieczna.

Rostowski przypomniał, że jest 7 pomysłów na zmiany w OFE; rozważane są wszystkie warianty, a także ich kombinacja. - Dopiero musimy zobaczyć, jak by to wyglądało - dodał.

W czwartek Boni powiedział PAP, że wariant polegający na obniżeniu składek przekazywanych do OFE z obecnych 7,3 proc. do 5 proc. jest "bezpiecznym" rozwiązaniem.

- Nawet gdyby zostało zawieszone przekazywanie wpłat do OFE, to w żaden sposób nie oznaczałoby to zmniejszenia kapitału na kontach indywidualnych ludzi. Byłyby one (składki - PAP) w ZUS zamiast w OFE i w żaden sposób przyszli emeryci by na tym nie stracili - zapewnił Rostowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Do świąt decyzje ws. zmian w OFE?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.