Duda na Ukrainie: Polska jest adwokatem spraw tej części Europy, wspieramy integrację regionu

Duda na Ukrainie: Polska jest adwokatem spraw tej części Europy, wspieramy integrację regionu
fot. PAP/Leszek Szymański
PAP / pk

Polska jest adwokatem spraw tej części Europy, wspiera wielowymiarową integrację regionalną - zapewnił prezydent Andrzej Duda podczas wizyty na Ukrainie. Wyraził przekonanie, że Ukraina będzie czerpać korzyści z "impulsu rozwojowego", jaki państwom wschodniej części UE daje Inicjatywa Trójmorza.

Duda we wtorek przed południem przybył do Odessy, gdzie razem z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim uczestniczył w otwarciu polsko-ukraińskiego forum biznesowego.

"Będziemy wspierać uzasadnione ambicje Ukrainy do odgrywania roli ważnego węzła transportowego w Europie Wschodniej i pełnego wykorzystania jej potencjału jako państwa tranzytowego" - zapewnił polski prezydent w swoim wystąpieniu.

Jako "perspektywiczne i intermodalne"(wykorzystujące więcej niż jeden rodzaj transportu) korytarze transportowe wymienił połączenia z Odessy i "innych portów na Ukrainie" poprzez terminale na granicy polsko-ukraińskiej w Medyce, do portu morskiego w Gdańsku "i dalej w kierunku Skandynawii, Wielkiej Brytanii oraz innych państw Europy Zachodniej". "Projekt ten ma duży potencjał rozwojowy" - zapewnił.

Duda w tym kontekście podkreślił również, że celem Polski jest zapewnienie portowi w Gdańsku "pozycji lidera wśród wszystkich portów Morza Bałtyckiego". "To jest nasza ambicja. (...) Chcemy stać się najpoważniejszym partnerem w handlu morskim na Morzu Bałtyckim. Wierzę, że uda nam się tę ambicję zrealizować" - mówił.

Duda wyraził też przekonanie, że ukraińskie terminale lądowe i morskie "mogą przedstawić klientom atrakcyjną ofertę przewozu towarów, a tym samym zostać uwzględnione w ramach tego nowego korytarza transportowego pomiędzy Polską a Ukrainą". "Musimy patrzeć na to połączenie szerzej, jako na istotny element międzynarodowej sieci transportowej, z potencjałem przewozu towarów także z z Europy Zachodniej, Skandynawii, Turcji, ale również obsługi wymiany handlowej z państwami Azji Wschodniej" - ocenił. Dlatego - w jego ocenie - ważne jest, aby ukraińskie i polskie podmioty "zaangażowane w realizację połączeń transportowych wspólnie opracowały szczegóły koncepcji tego korytarza".

"Polska jest i pozostaje adwokatem spraw tej części Europy. Wspieramy wielowymiarową integrację regionalną" - zapewnił. Jako przykład takiej integracji podał Inicjatywę Trójmorza. "Liczę na to, że w dalszej perspektywie również Ukraina będzie czerpać korzyści wynikające z impulsu rozwojowego, jakie wschodniej części UE nadaje ta inicjatywa" - podkreślił.

"Skala wzywań jest ogromna, również skala zapóźnień historycznych jest wielka. Wierzę w to jednak głęboko, że mamy ogromną szansę, jedyną w swoim rodzaju, żeby te zapóźnienia nadrobić, ponieważ potencjał naszej współpracy zdecydowanie uzasadnia podjęcie działań na rzecz podwyższenia jakości obsługi logistyczno-transportowej, dobrosąsiedzkich relacji polsko-ukraińskich, budowania ich i wzmacniania jako więzi, które będą na przyszłość trwałe i przyniosą pożytki i długofalowe zyski obu naszym narodom i państwom" - zakończył Duda.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Franz Jalics SJ
31,43 zł
44,90 zł

To właśnie uważność ostatecznie prowadzi do Boga. Kontemplacja jest oglądaniem. W życiu wiecznym nie będziemy o Bogu rozmyślać, ale Go oglądać. Nie będziemy także zajmować się Bogiem w zewnętrznej aktywności, tylko oglądać Go i miłować....

Skomentuj artykuł

Duda na Ukrainie: Polska jest adwokatem spraw tej części Europy, wspieramy integrację regionu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.