Dyrektor WHO: Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy jest "nie do opisania"

Dyrektor WHO: Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy jest "nie do opisania"
Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
PAP / pk

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział w środę, że sytuacja humanitarna w Strefie Gazy jest "nie do opisania", a dystrybucja pomocy dla Palestyńczyków napotyka przeszkody "prawie nie do pokonania".

- Ludzie stoją godzinami w kolejkach po niewielką ilość wody, która może nie być czysta, albo chleb, który sam w sobie nie jest wystarczająco pożywny - mówił Tedros podczas konferencji prasowej w Genewie.

Zwrócił uwagę, że w Strefie Gazy funkcjonuje tylko 15 szpitali, i to tylko częściowo. - Brak czystej wody i urządzeń sanitarnych oraz przeludnienie stwarzają idealne środowisko do rozprzestrzeniania się chorób - ostrzegał szef WHO.

Po raz kolejny wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni lub przynajmniej utworzenia bezpiecznych szlaków humanitarnych, które umożliwiłyby szerszą dystrybucję pomocy na palestyńskie terytorium.

DEON.PL POLECA


Szef WHO poinformował także o odwołaniu ze względów bezpieczeństwa, po raz szósty w ciągu ostatnich dwóch tygodni, misji pomocy medycznej do Strefy Gazy.

- Dostarczanie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy w dalszym ciągu stoi przed wyzwaniami niemal nie do pokonania: poważne ograniczenia w przemieszczaniu się z powodu bombardowań, niedobory paliwa i zakłócenia w komunikacji uniemożliwiają WHO i jej partnerom dotarcie do tych, którzy jej potrzebują - powiedział Tedros.

- Mamy zaopatrzenie, zespoły i plany. Jedyne, czego nie mamy, to dostępu - tłumaczył i wezwał Izrael do umożliwienia organizacjom humanitarnym dostarczania pomocy dla Palestyńczyków.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dyrektor WHO: Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy jest "nie do opisania"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.