Działania państwa w razie zagrożenia bezpieczeństwa. Jest projekt prezydenta

Działania państwa w razie zagrożenia bezpieczeństwa. Jest projekt prezydenta
Prezydent RP Andrzej Duda (C) po spotkaniu z żołnierzami w Wojskowym Zgrupowaniu Zadaniowym Podlasie w Karakulach (Fot. PAP/Wojtek Jargiło)
PAP/dm

Zwołana na poniedziałek przez prezydenta Andrzeja Dudę w Białymstoku Rada Bezpieczeństwa Narodowego to dzwonek alarmowy dla całych struktur państwa - powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

Wyjazdowe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ma dotyczyć sytuacji oraz ostatnich wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej, a także złożonego w Sejmie prezydenckiego projektu ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Projekt m.in. reguluje zasady użycia broni przez wojsko.

DEON.PL POLECA

Jacek Siewiera mówił w poniedziałek w Polsat News, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego to „dzwonek alarmowy” dla struktur całego państwa.

Tłumaczył, że celem poniedziałkowego posiedzenia RBN jest podjęcie dyskusji - opartej o prezydencki projekt o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa - na temat „włączenia prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu, jako osób kolejno zastępujących prezydenta RP, oraz BBN w system kierowania bezpieczeństwem państwa”.

Nie poinformowano prezydenta o strzałach na granicy

Siewiera podkreślał, że zarówno prezydent, jak i BBN nie mieli informacji na temat zatrzymania żołnierzy, którzy na przełomie marca i kwietnia oddali strzały podczas interwencji na granicy z Białorusią w kierunku napierających migrantów.

- Mimo, że meldunki dobowe spływają do BBN, to taka informacja nie była w nich zawarta i nie jest problem tylko woli i wykonywania telefonu przez ministra obrony narodowej do kancelarii premiera czy do BBN, a z BBN do zwierzchnika sił zbrojnych, tylko rozwiązania systemowego, którego dziś nie ma - podkreślał Siewiera, dodając, że tego typu problem może rozwiązywać projekt ustawy wniesiony przez prezydenta.

Potrzeba doprecyzowania kompetencji wojska

Siewiera dodał, że należy również doprecyzować regulacje w sprawie otwarcia ognia przez funkcjonariuszy wspierających Straż Graniczną, ponieważ SG ma zupełnie inne reguły użycia broni, niż np. policja.

Szef BBN podkreślił, że proponowane w ustawie rozwiązania prawne mają szansę zaistnieć „w konstruktywnej atmosferze, już po wyborach”.

- Gdyby obowiązywała ta ustawa, to jestem skłonny stwierdzić, że śmierci polskiego żołnierza można by uniknąć - podkreślił.

W czwartek w szpitalu wojskowym zmarł żołnierz, który kilka dni wcześniej, służąc na granicy z Białorusią, został poważnie raniony nożem przez jednego z migrantów próbujących przekroczyć granicę.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Skomentuj artykuł

Działania państwa w razie zagrożenia bezpieczeństwa. Jest projekt prezydenta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.