Dziś pogrzeb Aleksieja Nawalnego

Dziś pogrzeb Aleksieja Nawalnego
Pogrzeb Aleksieja Nawalnego (Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY)
PAP/dm

W okolicach cerkwi w Moskwie, w której w piątek ma odbyć się nabożeństwo nad trumną lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, pojawiają się pojazdy policyjne - poinformował niezależny rosyjski serwis Mediazona. Na drodze z pobliskiej stacji metra ustawiono metalowe barierki, są problemy z internetem.

Okolica cerkwi jest pilnowana przez policję, przyjeżdżają kolejne policyjne pojazdy - relacjonuje Mediazona.

DEON.PL POLECA
Telewizja Dożd powiadomiła też o dużej liczbie funkcjonariuszy OMON-u, czyli policyjnych sił specjalnych. Według niej policjanci dyżurują przy stacji metra i legitymują ludzi, którzy niosą kwiaty.

W pobliżu cerkwi są problemy z internetem mobilnym - przekazał korespondent Mediazony. W czwartek serwis The Insider napisał, że obok świątyni zainstalowano antenę służącą do utrzymywania łączności przez struktury siłowe. Media nie wykluczają, że podczas ceremonii może zostać zagłuszony sygnał.

DEON.PL POLECA

Na drodze prowadzącej od pobliskiej stacji metra do cerkwi i cmentarza ustawiono metalowe barierki.

Pogrzeb Nawalnego odbędzie się w piątek na cmentarzu Borisowskim, a w pobliskiej cerkwi zaplanowano nabożeństwo nad trumną z jego ciałem. Zgodnie z planem ceremonia w świątyni ma rozpocząć się o godz. 14.00 czasu moskiewskiego (godz. 12 w Polsce).

16 lutego władze rosyjskie powiadomiły o nagłej śmierci Nawalnego, najbardziej znanego przeciwnika politycznego Władimira Putina. Nawalny miał umrzeć w łagrze za kołem podbiegunowym, gdzie odbywał karę 19 lat pozbawienia wolności, a groziło mu nawet 30 lat więzienia.

Władze odmawiały oddania ciała polityka bliskim. Matka Aleksieja Nawalnego, Ludmiła, miała otrzymać od władz więziennych ultimatum: albo zgodzi się na cichy pogrzeb na lokalnym cmentarzu, albo opozycjonista zostanie pochowany na terenie kolonii karnej.

Jak informowały niezależne rosyjskie media, kobieta zaskarżyła te działania do miejscowego sądu. Uzyskała też wsparcie zwolenników syna.

Współpracownicy Nawalnego poinformowali, że nie mogą znaleźć zakładu pogrzebowego, który zgodziłby się zorganizować publiczną uroczystość pożegnania.

Instytucje państwowe i prywatne odpowiadały odmownie, a niektóre wprost przyznały, że otrzymały zakaz przyjęcia takiego zlecenia.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dziś pogrzeb Aleksieja Nawalnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.