Ekspert: COVID-19 coraz bardziej ma charakterystykę choroby sezonowej

Ekspert: COVID-19 coraz bardziej ma charakterystykę choroby sezonowej
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

- Zakażenie koronawirusem coraz bardziej przyjmuje charakterystykę choroby sezonowej - taką opinię wyraził dyrektor sanitarny rzymskiego szpitala zakaźnego Francesco Vaia. Dodał, że rośnie odsetek zainfekowanych z lekkim przebiegiem lub bez objawów.

Dyrektor ze szpitala Spallanzani, cytowany przez włoskie media podkreślił, że wzrostowi zakażeń w ostatnim tygodniu towarzyszy znacząca zmiana charakterystyki choroby. Jak dodał, 75 procent osób zakażonych ma lekkie objawy lub nie ma żadnych.

DEON.PL POLECA

- To potwierdzenie zredukowanej agresywności wariantu omikron, co już zasygnalizowaliśmy po pierwszych kontaktach z kolegami z RPA i raportach pochodzących z innych krajów europejskich - zaznaczył Francesco Vaia.

Jak ocenił, zmniejszona agresywność omikrona jest także "dalszym dowodem na to, jak kampania szczepień, wzmocniona przez postęp w podawaniu trzeciej dawki, przyczynia się do tego, że COVID-19 staje się mniej niebezpieczną chorobą".

Vaia dodał: "Mamy coraz więcej broni do naszej dyspozycji". - Musimy inwestować więcej w leczenie domowe - zaznaczył.

Ekspert przekazał, że obecnie wariantem omikron zakażonych jest 14 procent osób hospitalizowanych w rzymskiej placówce i 60 proc. tych, którzy nie trafili do szpitala.

- Te dane zdają się potwierdzać to, że omikron, jak już zauważono w RPA i Wielkiej Brytanii, ma związek z lżejszym przebiegiem choroby - uważa dyrektor z rzymskiego szpitala, będącego od początku pandemii na pierwszej linii walki z koronawirusem.

W czwartek we Włoszech zanotowano najwyższą dobową liczbę zakażonych: 219 tysięcy. Zmarło 198 osób.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Małgorzata Solecka

Twoje zdrowie jest zbyt cenne, abyś stracił je przez absurdy systemu

Najważniejsza jest diagnoza. Wszyscy wiemy, że polska opieka zdrowotna jest chora, ale czy w zetknięciu z nią jesteśmy bezradni?
Czy lekarstwa muszą być takie drogie?

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ekspert: COVID-19 coraz bardziej ma charakterystykę choroby sezonowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.