Ekspert: świętowanie Mistrzostw Europy było "ryzykownym zachowaniem"

Ekspert: świętowanie Mistrzostw Europy było "ryzykownym zachowaniem"
fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI
PAP / pk

"Przed końcem sierpnia dzienna liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem może wzrosnąć we Włoszech do 30 tysięcy, tak jak teraz w Wielkiej Brytanii" - taką opinię wyraził immunolog profesor Sergio Abrignani. Jego zdaniem Covid-19 może być "jak grypa".

W wywiadzie dla dziennika "La Repubblica", opublikowanym we wtorek, ekspert z doradzającego rządowi komitetu techniczno-naukowego powiedział, że trzeba bacznie obserwować rozwój sytuacji w Wielkiej Brytanii, by zdecydować, jakie kroki wprowadzić.

DEON.PL POLECA
"Przede wszystkim zobaczymy, jak dużo będzie ciężkich przypadków, których na razie nie ma wiele. Covid-19 może stać się taką chorobą, jak grypa" - stwierdził immunolog z uniwersytetu w Mediolanie.

Abrignani podkreślił, że nie wiadomo, jaki wpływ na przebieg epidemii będzie miało huczne i tłoczne świętowanie we Włoszech z okazji zwycięstwa piłkarzy na Mistrzostwach Europy. "To było ryzykowne zachowanie" - dodał. Naukowiec zastrzegł zarazem, że po masowych ulicznych zabawach wiosną w Mediolanie po tym, jak tamtejszy klub Inter zdobył mistrzostwo kraju, nie zanotowano raptownego wzrostu zakażeń. Wtedy jednak, przypomniał, nie było bardziej zaraźliwego wariantu Delta.

"Zobaczymy, czy teraz liczba infekcji wzrośnie. Może tak się zdarzyć, bo było dużo młodych ludzi, czyli z grupy wiekowej mniej zaszczepionej" - uważa rozmówca rzymskiej gazety.

Abrignani dodał, że nie jest zaniepokojony wzrostem nowych przypadków. Wyjaśnił: "W tej nieprzyjemnej sytuacji pociesza fakt, że tam, gdzie poziom wyszczepienia jest wysoki, jest ochrona przed ciężkimi formami choroby".

"Zamiast jednej osoby zakażonej na 50 umiera jedna na tysiąc" - dodał profesor Abrignani.

Zauważył również, że nie jest pewne, jak długo potrwa odporność. "Wiemy, że pamięć immunologiczna zwykle trwa latami, a nie miesiącami" - dodał.

We Włoszech szczepienia przeciwko Covid-19 zakończyło 45 procent populacji.

Źródło: PAP / pk

 

Książki na wakacje ze specjalnym rabatem dla czytelników Deonu! W dniach 11-18 lipca 2021 r. wpisz kod WAKACJED i skorzystaj z 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando oraz 15 proc. na książki innych wydawców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ekspert: świętowanie Mistrzostw Europy było "ryzykownym zachowaniem"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.