Ekspert: Wśród osób w kryzysie bezdomności coraz więcej młodych i cudzoziemców

Ekspert: Wśród osób w kryzysie bezdomności coraz więcej młodych i cudzoziemców
Fot. Andrey Popov / depositphotos.com
PAP / tk

Prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Wojciech Bystry podkreślił, że wśród osób w kryzysie bezdomności jest coraz więcej młodych i cudzoziemców. W nocy ze środy na czwartek odbędzie się ogólnopolskie liczenie bezdomnych.

Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych zleciło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Podczas akcji patrole służb miejskich odwiedzą m.in. ogródki działkowe, pustostany, piwnice, dworce kolejowe, parki, okolice mostów i wysypisk, gdzie mogą przebywać osoby potrzebujące.

DEON.PL POLECA
- Akcja jest po to, żeby wiedzieć, komu pomagamy, żeby zobaczyć, jak zmienia się, nie tylko w Gdańsku, ale w całym województwie, zjawisko osób w kryzysie bezdomności – tłumaczył Bystry.

Przypomniał, że ostatnia taka akcja na zlecenie ówczesnego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyła się w lutym 2019 r. W Gdańsku przebywało wówczas nie mniej niż 875 osób w kryzysie bezdomności.

DEON.PL POLECA

- Jest to dla nas bardzo ważne badanie, które zostanie przeprowadzone po długiej przerwie, w trakcie której była pandemia i atak Rosjan na Ukrainę – podkreślił Bystry.

Zaznaczył, że wyniki zebranych ankiet mają pokazać, czy populacja osób w kryzysie bezdomności starzeje się, czy jest więcej osób młodych. - To pozwoli nam opracować metody pracy z tymi osobami – dodał Bystry.

Podkreślił, że w ostatnich latach obserwuje wzrost liczby osób w kryzysie bezdomności wśród młodych i obcokrajowców, głównie z byłego Związku Radzieckiego. Ponadto zauważył, że populacja osób bezdomnych starzeje się i ma problemy zdrowotne. Zwrócił też uwagę, że osoby w kryzysie bezdomności wybierają życie na ulicy m.in. z powodu zaburzeń psychicznych czy uzależnień. Są też tacy, którzy odwiedzają placówki oferujące im pomoc, ale nie potrafią "wpasować się w system".

Rzeczniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku Sylwia Ressel wyjaśniła, że w ramach badania, które zostanie przeprowadzone w nocy ze środy na czwartek, prowadzący działania nie tylko policzą osoby w bezdomności, ale także zbiorą informacje na temat ich wieku, wykształcenia i przyczyn, dla których są w życiowym kryzysie.

Ponadto zaoferują potrzebującym kompleksową pomoc, postarają się także przekonać osoby w bezdomności, przebywające w miejscach niemieszkalnych, do przyjęcia wsparcia, które obejmuje m.in. schronienie, pomoc finansową, żywnościową, rzeczową, higieniczną oraz aktywizację społeczną i zawodową.

Poinformowała, że w Gdańsku jest 11 różnych placówek dla osób w bezdomności. Są to: schroniska, schronisko z usługami opiekuńczymi, noclegownie, ogrzewalnia i domy samotnej matki. Łącznie jest tam ok. 600 miejsc (w tym stałe i dostawki). Prowadzą je organizacje pozarządowe.

- Konsekwentnie podnoszony jest standard tych placówek i świadczonych tam usług – zapewniła. Dodała, że osoby potrzebujące mogą też skorzystać z innych form pomocy, np. z finansowej, żywnościowej, higienicznej, specjalistycznej i aktywizującej społecznie.

W badaniu z 2019 r. zdiagnozowano 30 330 osób w kryzysie bezdomności, z czego ponad 83 proc. stanowili mężczyźni. W stosunku do badania z 2017 r. zanotowano spadek bezdomności o 9 proc. Z danych MRPiPS wynika, że najwięcej osób w kryzysie bezdomności przebywało w woj. mazowieckim (4278), śląskim (4255) i w pomorskim (3014). Najmniej w woj. podlaskim (646), świętokrzyskim (794) i w lubuskim (812).

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marta Malinowska

To miał być wymarzony dom. Skrywał jednak mroczną tajemnicę 

Demony przeszłości zawsze mają imię…

Patrycja przenosi się na południe Polski. Chce żyć na własnych zasadach. Jest silna i ma ustalone życiowe...

Skomentuj artykuł

Ekspert: Wśród osób w kryzysie bezdomności coraz więcej młodych i cudzoziemców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.