Euro 2020. Francja i Chorwacja odpadły z turnieju

Yann Sommer (Szwajcaria) obronił strzał Kylian Mbappe (fot. Vadim Ghirda/EPA/PAP)
Deon.pl

Francja i Chorwacja, aktualni mistrzowie i wicemistrzowie świata w piłce nożnej, nie walczą już o tytuł najlepszej drużyny w Europie. Obydwie ekipy w dramatycznych okolicznościach odpadły z turnieju Euro 2020.

Poniedziałkowe mecze Euro 2020 obfitowało w dramatyczne zmiany akcji, a co dla kibiców najważniejsze - pało w nich wiele bramek.

Chorwaci szczęśliwie dla siebie objęli prowadzenie w spotkaniu z Hiszpanią, po samobójczym golu, kiedy Pablo Sarabia podał piłkę do swojego bramkarza Unai Simona, a ta wpadła do bramki. Do 77. minuty meczy Hiszpanie strzelili jednak trzy bramki i wydawało się, że spotkanie jest już rozstrzygnięte na ich korzyść. Wtedy do szturmu zerwali się Chorwaci, zdobywając dwie bramki i doprowadzając do remisu w 92. minucie gry.

Wydawało się, że to zawodnicy z Bałkanów, obecni wicemistrzowie świata, są w natarciu i udowodnią to w dogrywce. Wówczas jednak Hiszpania przeprowadziła dwa skuteczne ataki, doprowadzając do wygranej 5:3.

Az rzutów karnych trzeba było, aby doprowadzić do rozstrzygnięcia w meczu Francja-Szwajcaria. Zdecydowani faworyci, mistrzowie świata Francuzi, pierwsi stracili jednak bramkę. Później jednak zdobyli trzy gole. I tym razem przeciwnicy nie złożyli broni. W 90. minucie Szwajcaria wyrównała na 3:3. Wynik meczu nie uległ zmianie w dogrywce i nastąpiła runda rzutów karnych. W ostatniej serii strzał najlepszego napastnika Francji Kyliana Mbappé obronił szwajcarski bramkarz Yann Sommer. Tym samym mistrzowie świata i ekipa uchodząca za jednego z faworytów Euro 2020 pożegnała się z turniejem.

W ćwierćfinale spotkają się zatem Hiszpania i Szwajcaria. Wcześniej awans do tej rundy wywalczyły Włochy, Belgia, Czechy i Dania.

Dziś ostatnie mecze 1/8 finałów Mistrzostw Europy w piłce nożnej: Anglia zagra z Niemcami a Szwecja z Ukrainą.