Europie grozi niedobór gazu zimą. "Potrzebne są natychmiastowe działania"

Europie grozi niedobór gazu zimą. "Potrzebne są natychmiastowe działania"
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

Należy podjąć natychmiastowe działania, aby zapobiec niedoborom gazu w Europie - uważa dyrektor Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) Fatih Birol. Ostrzegł, że jeżeli nie będzie wspólnego i skoordynowanego podejścia w całej Europie, nie można wykluczyć niedoboru tego surowca w okresie zimowym.

"Po wielu miesiącach znaków ostrzegawczych, ostatnie działania Rosji mające na celu ograniczenie przepływu gazu ziemnego, są alarmem dla UE" – twierdzi szef MAE we wpisie opublikowanym w poniedziałek na stronie internetowej organizacji.

Dostawy gazu w Europie 

Birol uważa, że "nie wystarczy polegać wyłącznie na gazie z nierosyjskich źródeł" i wskazuje, że aby uniknąć niedoborów Europa musi drastycznie ograniczyć zużycie tego surowca w najbliższym czasie i zaoszczędzony surowiec umieścić w magazynach.

Według dyrektora MAE w ciągu najbliższych trzech miesięcy trzeba zaoszczędzić dodatkowe 12 mld metrów sześciennych gazu, czyli równowartość około 130 tankowców LNG.

Birol dodał, że należy dążyć do zmniejszenia zużycia gazu poprzez tymczasowe zwiększenie pozyskiwania energii z elektrowni węglowych, olejowych oraz atomowych.

DEON.PL POLECA

W środę Komisja Europejska ma przedstawić plan złagodzenia skutków ewentualnego odcięcia dostaw gazu przez Rosję.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Europie grozi niedobór gazu zimą. "Potrzebne są natychmiastowe działania"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.