Francois Baroin: Uratowaliśmy euro

Francois Baroin: Uratowaliśmy euro
Francois Baroin (fot. gouvernement.fr)
8 lat temu
PAP / pz

Francuski minister finansów Francois Baroin powiedział, że zakończony w czwartek nad ranem szczyt eurogrupy w Brukseli pozwolił uratować wspólną walutę i był globalną i wiarygodną odpowiedzią na kryzys zadłużenia w Europie.

Według Baroina, rezultaty brukselskiego szczytu "wyprowadzą Europę ze strefy wstrząsów, pozwolą na gospodarcze ożywienie, ustabilizują strefę euro i światowy wzrost".

- Porozumienie osiągnięte tej nocy stanowi ambitną, globalną i wiarygodną odpowiedź (na kryzys zadłużenia eurogrupy) - oświadczył Baroin na antenie radia RTL.

Odpowiedział on "tak" na pytanie dziennikarza, czy brukselski szczyt uratował euro. Minister dodał jednak, że konieczne są teraz następne kroki. - Ustabilizujemy definitywnie tę kwestię, kiedy wszystkie państwa powrócą do poziomu równowagi budżetowej - zauważył.

Zwrócił uwagę, że aby dokonać swojej rekapitalizacji francuskie banki będą musiały znaleźć 8,8 miliarda euro. Jego zdaniem, jest "prawdopodobne", że nie zajdzie konieczność użycia środków publicznych w tym celu.

- (Francuskie) banki osiągnęły 11 miliardów euro zysków tylko w pierwszym semestrze tego roku - podkreślił, zaznaczając, że wzmocnienie bankowych kapitałów powinno się odbyć "przede wszystkim kosztem dystrybucji dywidend i premii samych instytucji finansowych".

Tuż po zakończeniu szczytu Sarkozy zwrócił uwagę na "historyczny charakter" podjętych w Brukseli decyzji i stwierdził, że "będą one przyjęte z ulgą przez cały świat".

W czwartek rano, po 10 godzinach nocnych negocjacji w Brukseli, przywódcy eurolandu porozumieli się z sektorem bankowym w sprawie redukcji długu Grecji z 50 proc. stratami dla posiadaczy greckich obligacji. Grecki dług zmniejszy się o 100 mld euro.

Uzgodniono także "zwielokrotnienie" do około biliona euro mocy pożyczkowych Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) oraz dokapitalizowanie kluczowych unijnych banków o około 106 mld euro.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Francois Baroin: Uratowaliśmy euro
Komentarze (2)
N
naszym
27 października 2011, 14:49
i na jak długo...???
AC
a czyim to kosztem ?
27 października 2011, 14:39
kto poniesie tego skutki ????

Skomentuj artykuł

Francois Baroin: Uratowaliśmy euro
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.