Fundacja Białoruski Dom inicjuje akcję wysyłania kartek do białoruskich matek

Fundacja Białoruski Dom inicjuje akcję wysyłania kartek do białoruskich matek
(fot. PAP/EPA/STR)
PAP / jb

Fundacja Białoruski Dom zainaugurowała w środę - w przypadający na Białorusi Dniu Matki - akcję wysyłania kartek do białoruskich matek. Chcemy pokazać wsparcie dla wszystkich kobiet, które walczą o demokrację na Białorusi - powiedziała Anastazja Kożapienka z Białoruskiego Domu.

 

DEON.PL POLECAObecny na konferencji w Warszawie wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński zaznaczył, że akcja Białoruskiego Domu jest jedną z inicjatyw wspieranych przez polski rząd, który od początku opowiada się za prawem Białorusinów do decydowania o przyszłości własnego kraju.

Przedstawicielka Białoruskiego Domu Anastazja Kożapienka podkreślała, że od dwóch miesięcy jej rodacy walczą o wolność i demokrację na Białorusi, codziennie wychodzą na ulice, by pokazać, że są przeciw dyktaturze.

"Na czele tej rewolucji stoją kobiety. My tu, w Warszawie, chcemy pokazać nasze wsparcie oraz solidarność dla tych wszystkich kobiet, które codziennie wychodzą na ulice i walczą o naszą przyszłość, naszą wolność i demokrację na Białorusi. Dlatego dziś symbolicznie, kiedy na Białorusi obchodzony jest Dzień Matki, jako Fundacja Białoruski Dom rozpoczynamy akcję Mother's Day Belarus" - powiedziała Kożapienka.

Jabłoński powiedział, że dziś spoglądamy na sytuację na Białorusi "przez pryzmat osób protestujących, przez pryzmat kobiet". "Widzimy, że rewolucja białoruska jest kobietą, to hasło, które od początku tych wydarzeń jest ponawiane. Dziś białoruski Dzień Matki ma szczególne znaczenie, dlatego dziś właśnie z tej okazji rozpoczynamy akcję wysyłania kartek z pozdrowieniami dla matek białoruskich" - powiedział Jabłoński.

Również Wolha Kawalkawa z białoruskiej Rady Koordynacyjnej podkreślała, że naród białoruski walczy obecnie o prawo wyboru, a "jednym z symboli tej walki jest kobieta". Zaznaczyła, że obecnie na Białorusi jest około 100 więźniów politycznych, a wśród nich wiele kobiet. "Najważniejszą bronią dziś na Białorusi są akcje pokojowe, akcje po to, by wspierać jeden drugiego. (...) Reżim walczy przy pomocy przemocy, a naród wybrał dla siebie walkę pokojową" - powiedziała Kawalkawa.

Obecny na konferencji Sciapan Puciła - założyciel opozycyjnego kanału Telegram Nexta - powiedział, że kanały Nexta są patronem inicjatywy. "Wolne media, wolne słowo, dziennikarze, to jest to, czego Łukaszenka boi się najbardziej w tej chwili, dlatego teraz połowa blogerów białoruskich siedzi w więzieniu, a połowa dziennikarzy już nie ma akredytacji" - powiedział.

Uczestnicy konferencji poinformowali, że działa już strona internetowa akcji Mother's Day Belarus, w ramach której można wygenerować kartkę, podpisać ją i w ten sposób okazać solidarność Białorusinom walczącym o wolność.

Na Białorusi od ponad dwóch miesięcy trwają protesty po wyborach prezydenckich z 9 sierpnia, w których według oficjalnych wyników prezydent Alaksandr Łukaszenka zdobył ponad 80 proc. głosów. Uczestnicy protestów nie uznają tych wyników i domagają się powtórnych wyborów. Służby bezpieczeństwa regularnie używają siły wobec manifestantów, a za udział w protestach zatrzymano kilkanaście tysięcy osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ludwik Wiśniewski OP

Nie prześpij czasu, który został Ci dany

Odkryj przenikliwe teksty legendarnego dominikanina

Ojciec Ludwik Wiśniewski OP pokazuje, nieraz w mocnych słowach, jak kierować się na co dzień sumieniem i świadomie żyć Ewangelią. Zapiski niepokornego opozycjonisty...

Skomentuj artykuł

Fundacja Białoruski Dom inicjuje akcję wysyłania kartek do białoruskich matek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.