Gowin, koliber i Polska

Konrad Sawicki

Jarosław Gowin odszedł z Platformy Obywatelskiej i zamierza budować nową formację polityczną. To dobry ruch i dla posła z Krakowa, i dla Polski. Potrzebujemy bowiem prawicy konserwatywnej na poziomie wartości i gospodarczo liberalnej.

Nieco uogólniając, można powiedzieć, że PiS to partia konserwatywna ideowo, do biznesu odnosząca się z dystansem, w stosunku do gospodarki wykazująca skłonność do odgórnego, państwowego sterowania oraz nastawiona na socjalne zabezpieczenie obywateli. PO obecnie dość trudno zdefiniować, bo jako ekipa rządząca stawia bardziej na wyrafinowany (a czasem cyniczny) pragmatyzm niż realizację swego własnego programu - co słusznie Donaldowi Tuskowi wytknął Gowin. Niemniej da się tu zauważyć liberalne podejście do gospodarki oraz umiarkowanie liberalne traktowanie sfery tradycji i wartości.

Pomiędzy tymi partiami jest luka, którą od dawna próbowano na różne sposoby wykorzystać. Ta luka to właśnie wspomniane na początku podejście konserwatywno-liberalne, w skrócie nazywane kolibrem. Jednak ani Kongres Nowej Prawicy, ani Polska Jest Najważniejsza, choć stały się rozpoznawalne, nie zdobyły istotnego poparcia społeczeństwa. Może teraz przyszedł czas na nowe rozdanie i stworzenie czegoś, co pociągnie większą część elektoratu?

W Polsce wyborców o poglądach konserwatywnych i liberalnym podejściu do gospodarki nie brakuje. Jednak w przeszłości najczęściej głosowali oni na PO (bo dość silne było tam skrzydło kolibrów) albo na PiS (z tego samego powodu). Ale dziś, po pierwsze, widać, że obydwie partie nie są zainteresowane tym kierunkiem, a po drugie, w PO nie ma już Jarosława Gowina, a w PiS nie ma już Pawła Kowala i Przemysława Wiplera. Wszyscy oni zostali ze swoich formacji wypchnięci. Wyborcy kolibrów w najbliższych latach będą postawieni przed dylematem: zagłosować na którąś z dwóch największych partii czy też na nowy projekt polityczny, który uznają za na tyle rozwojowy, by na niego oddać swój głos.

DEON.PL POLECA

Co takiego nieprzystępnego jest w połączeniu chrześcijańskiej tożsamości z nowoczesnym biznesem, przedsiębiorczością i otwartością na świat? Dlaczego dotychczasowe inicjatywy kolibrów nie pociągnęły mas? Czy katolickość w naszym kraju naprawdę musi kojarzyć się z wrogością wobec świata i pieniądza, a z drugiej strony czy postawienie na nowoczesność musi pociągać za sobą rezygnację z tradycji? Projekt konserwatywno-liberalny na te dwa ostatnie pytania odpowiada: Nie.

Nie wiem, czy zagłosuję na nową partię Jarosława Gowina. Ale wiem, że taka partia Polsce jest bardzo potrzebna. Nie musi być duża. Wszak koliber to najmniejszy ptak świata. Tak, najmniejszy, ale jego serce bije z prędkością 500 uderzeń na minutę, skrzydła poruszają się w tempie do 90 uderzeń na sekundę i potrafi latać z prędkością do 120 km/h. W najbliższych miesiącach zobaczymy więc, co potrafi nasz polski koliber.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gowin, koliber i Polska
Komentarze (15)
S
siede,
13 września 2013, 08:50
Do @jazmig Z rządów PiS obniżono podatki, wprowadzono program "Rodzina na swoim", tylko w ciągu 1,5 roku. W ciągu 6 lat rządów PO podwyższono podatki VAT, składkę rentową, prawie zlikwidowano lekcję historii w szkołach, zabrano zajęcia dodatkowe z przedszkoli, wprowadzono ustawę o przemocy w rodzinie, która przewiduje karę wiezienia za klapsy, zlikwidowano przemysł stoczniowy, a po wybudowaniu stadionów i odcinków autostrad zbankrutowały liczne firmy budowlane. Wydajemy więcej na leki, czekamy dłużej do lekarza, niektóre szpitale są w dramatycznej sytuacji. Koleje spóźniają się (po 1-2 godz na trasach podmiejskich) , kolejne połączenia są likwidowane . Poza tym na koncert "Madonny" wydano miliony publicznych pieniędzy, podobnie na premie dla zarządzającym Stadionem Narodwym, itd. Obecnie gównym zadaniem Ministerstwa Spraw Wewnetrznych jest walka z faszystami. A to chyba nie koniec listy. 
3
3+5
11 września 2013, 17:04
Głosowałem na pisowców. Głosowałem na platformersów. Najcześciej jednak chyba na korwinistów-mikkeistów... Uważam, że potrzeba było i jest istnienia kolibrystów w parlamencie jako przeciwwagi dla mainstreamu socjalnego. Swoją drogą - czy od zamachu majowego w 1926 r. nie rządzi w państwie polskim lewica?
L
leszek
11 września 2013, 14:12
Autor jest na pewno przekonany, że to "dobry ruch" ? Jarosław Gowin miesiąc temu kandydował na szefa PO, a po miesiącu trzaska drzwiami. Jarosław Gowin przekonuje, że za jego decyzjami stoi konflikt między wyznawanymi przez niego wartościami chrześcijańskimi, a polityką PO, a odchodzi z powodu OFE. OFE to sprawa kontrowersyjna, także specjaliści wypowiadają na ten temat sprzeczne opinie, ale co to ma wspólnego z religią czy katolicyzmem. Zaś autor artykułu jeszcze dokłada własne przekonania, że za tym stoi przywiązane do wartości konserwatywno-liberalnych. Cały ten przekaz związany z Jarosławem Gowinen jest niespójny i chaotyczny. Zaś parafrazując znane powiedzenie, droga do Sejmu jest wybrukowana próbami stworzenia jakiejś kolejnej "platformy", "porozumienia", "koalicji" pod sztandarem wznosłych wartości. 
C
czytelnik
11 września 2013, 11:32
Tak z innej beczki...do redakcji deon.pl: Czy nie myśleliście może o wydawaniu deon-u jako czasopisma, powiedzmy tygodnika lub dziennika?
AR
Adam Rokicki
11 września 2013, 10:32
Bardzo bym chciał znów pójść na wybory..., a na Pana Gowina oddam swój głos.
A
aik
11 września 2013, 10:27
IMHO 1/Jazmig napisal prawdę o Kaczyńskich. A występy PO odnośnie podmiotowego traktowania obywateli (patrz szczególnie reformy szkolne) sytuują DT niedaleko od JK. 2/PO to rzeczywiście nie jest już "umiarkowanie liberalne traktowanie sfery tradycji i wartości" - nie po ich ostatnich występach odnośnie homo i ustaw rodzinnych 3/Dlatego właśnie na chwile obecną nie ma żadnej partii na którą bym zagłosowała. Też trzymam kciuki za ten projekt, od dawna czekam właśnie na kolibra.
Jadwiga Krywult
11 września 2013, 07:41
Może ocenisz konserwatyzm obyczajowy Gowina, zamiast pisać bzdury o braciach Kaczyńskich. Jazmig napisal prawdę o Kaczyńskich.
M
Magdalena
10 września 2013, 23:22
Czas pokaże, czy chodziło mu o Boga i Polskę, czy o siebie…
A
Anglia
10 września 2013, 22:42
@jacek Gowin juz mial szanse. Trzymal sie koryta dopoki nie zostal strzasniety wiec nie badz naiwny. @autor [PO to] "umiarkowanie liberalne traktowanie sfery tradycji i wartości Homo, atak na Fundusz Koscielny, ustawa "rodzinna" - przeciez tak daleko nie szlo nawet antyklerykalne SLD!? Jakie "umiarkowanie"??
K
Karuzela
10 września 2013, 19:43
Na chwile obecną nie ma żadnej partii na którą bym zagłosował. Dlatego trzymam mocno kciuki za ten projekt, od dawna na coś właśnie takiego czekałem.
M
Max
10 września 2013, 18:55
@jazmig Gowin opuścił PO. Może ocenisz konserwatyzm obyczajowy Gowina, zamiast pisać bzdury o braciach Kaczyńskich.
jazmig jazmig
10 września 2013, 17:06
PiS jest taką partią, jaką zedekretuje jej prezes - Jarosław Kaczyński. Ponieważ on osobieście ze swoim bratem zablokowali wspólnie z Tuskiem możliwość konstytucyjnego zapewnienia ochrony dzieciom nienarodzonym, dlatego odrzucam pogląd, jakoby PiS był partią konserwatywną obyczajowo. W wielu wypowiedziach Kaczyńskiego widać, że jest on mentalnie decydentem rodem z PRL, a jedyną wadą PRL był fakt, że to nie Kaczyńscy byli I sekretarzem PZPR i premierem. Cały jego sposób myślenia, propozycje zarządzania gospodarką, życiem społecznym i politycznym to czysty PRL. Urząd wie lepiej od obywatela co i jak ma robić, więc urząd ma obywatela pilnować, aby robił to, czego urząd chce.
J
jacek
10 września 2013, 15:57
@Wojciech Jeśli kiedyś doczekamy liberalizmu, to "reszta" nie będzie płacić. Dajmy mu szansę. Pozostali już dali plamę, SLD największą, PO wielką, a PiS niewiele mniejszą.
W
Wojciech
10 września 2013, 14:39
Ooo , to juz umiłowany przywódca nie jest umiłowany ? Peany przerzucamy na pobożnego posła Gowina i młode republikańskie wilki ? To i moze premier z Londynu wróic a pKluzik Rostkowska przypomni sobie że tak naprawdę nigdy nie lubiła Platformy ?Tylko czemu za kompleksy, które znowu "pociągną wiekszą częsć elektoratu' ma płacic ta reszta ?
Jadwiga Krywult
10 września 2013, 14:16
Może teraz przyszedł czas na nowe rozdanie i stworzenie czegoś, co pociągnie większą część elektoratu? Tak.