Grecja: Banki proszą rząd o dalszą pomoc

Grecja: Banki proszą rząd o dalszą pomoc
MFW analizuje obecnie w Atenach greckie ustawy podatkowe oraz funkcjonowanie państwowych przedsiębiorstw (fot. flickr.com/Global Jet)
PAP / zylka

Nękane skutkami kryzysu zadłużeniowego greckie banki zwróciły się do rządu o dalszą pomoc finansową - poinformował w środę minister finansów Jeorjos Papakonstantinu.

- Banki poprosiły o wykorzystanie pozostałych środków planu pomocowego - powiedział dziennikarzom minister, mając ma myśli pakiet finansowy uchwalony przez poprzedni konserwatywny rząd w 2008 roku.

Z opiewającego na 28 mld pakietu, który obejmuje głównie publiczne gwarancje kredytowe, do wykorzystania jest jeszcze około 17 mld euro.

Jak podał Centralny Bank Grecji, wolumen problemowych pożyczek dodatkowo wzrósł w ostatnim kwartale 2009 roku, podnosząc ich całoroczny wskaźnik do 7,7 proc. Oczekuje się, że tegoroczny spadek produktu krajowego brutto wyniesie co najmniej 2 proc. - również w rezultacie przedsięwzięć oszczędnościowych, które mają zmniejszyć rozdęty deficyt budżetowy.

W ramach dwutygodniowej misji eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego analizują obecnie w Atenach greckie ustawy podatkowe oraz funkcjonowanie państwowych przedsiębiorstw. Mają też doradzić Grecji, jak skuteczniej ściągać podatki i jak racjonalizować wydatki państwowe. Dzięki planowanym oszczędnościom rząd zamierza zredukować tegoroczny deficyt budżetowy do 8,7 proc. produktu krajowego brutto - czyli poziomu o cztery punkty procentowe niższego niż w roku poprzednim.

Papakonstantinu zdementował plotki, według których w ubiegłych miesiącach jego kraj zdeponował na lokatach pieniężnych w Szwajcarii, na Cyprze i w Wielkiej Brytanii blisko 8 mld euro.

W maju Ateny będą musiały zwrócić się do rynków finansowych o około 11 mld euro, w tym o 8,5 mld euro na wykup 10-letnich obligacji o rocznej stopie odsetkowej 6,0 proc., których termin wymagalności upływa 19 maja.
 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Grecja: Banki proszą rząd o dalszą pomoc
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.