Grecja stanęła. Kolejny strajk generalny

Grecja stanęła. Kolejny strajk generalny
Czwartkowy strajk generalny jest już czwartym tego typu w tym roku (fot. PAP/EPA Pantelis Saitas)
PAP / zylka

W Grecji rozpoczął się w czwartek strajk generalny przeciwko programowi oszczędnościowemu rządu premiera Jeorjosa Papandreu. Podobny strajk dwa tygodnie temu przemienił się w zamieszki, podczas których zginęły trzy osoby.

W czwartek nie działa w Grecji komunikacja promowa, nie jeżdżą autobusy, pociągi i ateńskie metro. Zamknięte są banki, szkoły, a szpitale zajmują się tylko nagłymi przypadkami. W Atenach planowane są dwa marsze protestacyjne.

Nie wiadomo czy i tym razem dojdzie do rozruchów, ponieważ zajścia z 5 maja, kiedy w podpalonym przez demonstrantów banku zginęły trzy osoby, w tym ciężarna kobieta, wstrząsnęły greckim społeczeństwem.

Niezadowolenie greckich pracowników wzbudziły zapowiedziane przez rząd głębokie oszczędności, w tym cięcia płac w sektorze publicznym i podniesienie podatków, które mają pomóc krajowi wydostać się z kryzysu finansów publicznych. Były to też warunki udzielenia Grecji przez UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy pożyczki w wysokości 110 mld euro w ciągu trzech lat.

Zdaniem greckich związków zawodowych oszczędności najbardziej uderzą w najmniej zarabiających.

Czwartkowy strajk jest czwartym tego typu w tym roku, jednak w przeciwieństwie do poprzednich nie będzie nim objęty transport lotniczy. Zamkniętych jest tylko kilka regionalnych lotnisk, a linie lotnicze Olympic Air odwołały 30 lotów krajowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Grecja stanęła. Kolejny strajk generalny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.