Hiszpania. Będą kary dla restauracji i sklepów za wyrzucanie żywności

Hiszpania. Będą kary dla restauracji i sklepów za wyrzucanie żywności
Fot. depositphotos.com
PAP/mk

Hiszpański rząd wprowadza przepisy, które będą podstawą do karania restauracji i sieci handlowych za wyrzucanie i marnowanie żywności. Mandat może wynieść 60 tys. euro.

Działające na terenie Hiszpanii sieci handlowe oraz lokale gastronomiczne będą mogły zostać ukarane mandatem w wysokości do 60 tys. euro za wyrzucanie żywności - wynika z przepisów zatwierdzonych we wtorek przez rząd Pedro Sancheza.

DEON.PL POLECA
Przyjęty przez Radę Ministrów dekret przewiduje sankcje od 2001 do 60 000 euro za brak informacji dla potencjalnych konsumentów o możliwości odbioru przez nich w placówce handlowej lub restauracji posiłków, które z powodu braku nabywców przeznaczone zostały do wyrzucenia.

“To pionierskie prawo jest narzędziem, które służy powstrzymaniu zjawiska niedoborów w łańcuchu dostaw żywności” - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Madrycie minister rolnictwa Hiszpanii Luis Planas. Szef resortu sprecyzował, że nowe prawo nie służy karaniu, ale “powstrzymaniu procederu marnowania żywności w obliczu zjawiska głodu na świecie”.

Na mocy nowych przepisów placówki handlu i gastronomii w Hiszpanii będą zobowiązane pod koniec godzin funkcjonowania informować konsumentów o możliwości bezpłatnego odbioru żywności, której nie udało się sprzedać.

Z szacunków resortu rolnictwa Hiszpanii wynika, że co roku każdy obywatel tego 47-milionowego kraju wyrzuca na śmietnik średnio 31 kg żywności.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Skomentuj artykuł

Hiszpania. Będą kary dla restauracji i sklepów za wyrzucanie żywności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.