Holandia. Były szef banku centralnego radzi, aby przygotować się "na lata" na wysoką inflację

Holandia. Były szef banku centralnego radzi, aby przygotować się "na lata" na wysoką inflację
Fot. depositphotos.com
PAP/mk

Były prezes De Nederlandsche Bank (DNB) Nout Wellink przestrzegł, że prognozy przewidujące spadek inflacji w Holandii są nierealistyczne. "Zapomnijmy o tym" - stwierdził b. szef banku centralnego Holandii i dodał, że wysoka inflacja w kraju utrzyma się przez wiele lat.

Holandia przez wiele lat będzie musiała zmagać się z wysoką inflacją i wysokimi stopami procentowymi - twierdzi były prezes De Nederlandsche Bank (DNB) Nout Wellink w wywiadzie opublikowanym w poniedziałkowym wydaniu "De Telegraaf", kwestionując prognozy spadku inflacji w 2023 r. poniżej 3 proc.

Według Nouta Wellinka, szefa holenderskiego banku centralnego w latach 2002-2006, rządowe prognozy zakładające spadek inflacji już w nadchodzącym roku są chybione. Przypomniał przy tym przypadek wysokiej inflacji po kryzysach naftowych lat 70. ubiegłego stulecia.

"Rządowe Centralne Biuro Planowania twierdzi, że w przyszłym roku inflacja spadnie poniżej 3 proc. Zapomnijmy o tym" – ocenił były prezes De Nederlandsche Bank w rozmowie z gazetą "De Telegraaf". Jak podkreślił, konsekwencje trwającego kryzysu energetycznego, w tym wysoka inflacja, utrzymają się przez wiele lat.

Wellink krytycznie ocenił także wcześniejszą politykę Europejskiego Banku Centralnego (ECB). "Niskie stopy procentowe przesłoniły fakt, że rządy, firmy i osoby prywatne zaciągnęły zdecydowanie zbyt duże zadłużenie" – powiedział amsterdamskiemu dziennikowi ekonomista.

Były szef DNB wskazał również, że wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych doprowadzi do spadku cen na rynku mieszkaniowym.

W ubiegłym tygodniu holenderski państwowy bank ABN Amro prognozował, iż w przyszłym roku spadek cen na krajowym rynku mieszkaniowym wyniesie około 2,5 proc. Zdaniem Wellinka spadek ten będzie znacznie większy.

We wrześniu inflacja w Holandii, liczona w skali rok do roku, wyniosła 17,1 proc. - takie dane za ostatni miesiąc przekazał Holenderski Urząd Statystyczny (CBS)

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Holandia. Były szef banku centralnego radzi, aby przygotować się "na lata" na wysoką inflację
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.