Holandia/ Media: od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę Polska jest potęgą logistyczną, wojskową i polityczną

Holandia/ Media: od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę Polska jest potęgą logistyczną, wojskową i polityczną
Przejście graniczne polsko-ukraińskie w Korczowej - fot. PAP/DAREK DELMANOWICZ
PAP / pzk

Holandia powinna poświęcać Polsce więcej uwagi – napisał w sobotę dziennik „NRC” wskazując, że nasz kraj jest obecnie „potęgą logistyczną, wojskową i polityczną”. Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę lepiej rozumiemy Polskę i słuchamy jej obaw – twierdzi holenderska gazeta.

Według „NRC” przez lata Zachód traktował Polskę jako kraj przewrażliwiony na punkcie rosyjskiego niebezpieczeństwa, ale to się zmieniło po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę i zagroziła krajom Zachodu. „Polska jest teraz na pierwszej linii frontu: broń, uchodźcy, pomoc humanitarna” – wylicza „NRC”.

Dziennik wskazuje, że w Polsce aktualna jest doktryna Jerzego Giedroycia i zgodnie z nią „Polska musi zrobić wszystko, aby jej wschodni sąsiedzi byli niepodlegli, stabilni i demokratyczni, aby zagwarantowane było jej własne bezpieczeństwo” – przypomina „NRC”.

Dziennik podkreśla, że Polska wybiega daleko w przyszłość i przypomina słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który powiedział w tym tygodniu, że powinna powstać nowa wspólnota gospodarcza w Europie Środkowo-Wschodniej z udziałem Ukrainy.

DEON.PL POLECA

„Są też tacy, którzy chcą iść dalej i chcą unii między Polską a Ukrainą. To mniej szalone niż się wydaje. Od XVI wieku Polska tworzyła z Litwą przez 200 lat ogromną Rzeczpospolitą, do której należały duże obszary Ukrainy” – czytamy w „NRC”.

Jednocześnie unia polsko-ukraińska mogłaby pomóc Ukrainie przystąpić do UE bez długiego oczekiwania, tak jak to się stało z NRD dzięki zjednoczeniu Niemiec zaraz po upadku muru berlińskiego – przypomina holenderski dziennik argumenty z artykułu słowackiego politologa Dalibora Rohaca w ostatnim numerze magazynu „Foreign Policy”.

Zdaniem „NRC” krajom Europy Zachodniej raczej nie spodobałby się pomysł tak ogromnego państwa polskiego, bo to zaburzyłoby równowagę sił w Europie. „Dużych, zjednoczonych Niemiec też nikt nie mógł sobie wyobrazić w 1989 roku, a jednak powstały” – czytamy w gazecie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Gierycz
Praca ma charakter analityczny a dotyczy relacji między religią i polityką. Autor pisze o ich wzajemnym oddziaływaniu i zastosowaniu niektórych zasad wywodzących się z teologii chrześcijańskiej w organizacji ładu politycznego UE. Głównym obszarem badań są...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Holandia/ Media: od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę Polska jest potęgą logistyczną, wojskową i polityczną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.