Hołownia: będę głosował za ustawą o związkach partnerskich

Hołownia: będę głosował za ustawą o związkach partnerskich
Marszałek Szymon Hołownia i wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty na sali obrad Sejmu w Warszawie (Fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP/dm

Jeżeli będzie ustawa o związkach partnerskich, to będę głosował za taką ustawą, mówiłem to od pięciu lat i nic się w tej sprawie nie zmieniło - oświadczył w środę marszałek Sejmu i lider Polski2050 Szymon Hołownia.

Szefowa klubu parlamentarnego Lewicy Anna Maria Żukowska powiedziała w środę w Radiu Zet, że jest „zielone światło” koalicji rządzącej dla związków partnerskich. Dodała, że w sobotę odbywa się w Warszawie parada równości, która będzie dobrą okazją do ogłoszenia zakończenia prac na tym projektem.

DEON.PL POLECA

Jak podało Radio Zet, jej słowa zdementował Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, szef MON i lider PSL tworzącego wraz z Polską 2050 Trzecią Drogę.

- Władysław Kosiniak - Kamysz nie potwierdza informacji szefowej klubu Lewicy, że jest zgoda na ustawę o związkach partnerskich. - To nie jest prawda - mówi Radio ZET NEWS wicepremier. I zapowiada, że w przyszłym tygodniu mają być kolejne rozmowy z Katarzyną Kotulą - poinformowała na platformie X dziennikarka radia Zet.

Marszałek Sejmu pytany, czy jest porozumienie w sprawie projektu odparł, że tego nie wie. - Wiem, jakie jest stanowisko Polski 2050 i moje osobiste. Moje stanowisko jest takie, że jeżeli będzie ustawa o związkach partnerskich, będę głosował za ustawą o związkach partnerskich. Mówiłem to od pięciu lat tysiące razy, nic się w tej sprawie nie zmieniło - odpowiedział Hołownia.

Zaznaczył, że o sprawie projektu „pewnie też trzeba pogadać z aktualnym kierownictwem klubu PSL”. - My uznajemy, że to jest jedna z tych kwestii, które nie są przedmiotem umowy koalicyjnej, więc każdy z nas zachowuje autonomię.

Hołownia dodał, że nie rozmawiał o związkach partnerskich z minister ds. równości Katarzyną Kotulą. - Nie było takich rozmów, nikt się do mnie o taką rozmowę nie zwracał - powiedział.

- Nie jestem pewien, ale z tego co pamiętam, wiem i się orientuję, to nie było też takiej prośby chyba wyrażonej w stosunku do naszego klubu ze strony minister Kotuli - dodał Hołownia.

Polska jest wśród pięciu państw członkowskich Unii Europejskiej, które nie dają parom tej samej płci możliwości formalizacji związków. Kwestia ta nie jest uregulowana poza tym w Bułgarii, Rumunii oraz na Litwie i Słowacji.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Hołownia: będę głosował za ustawą o związkach partnerskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.