IMGW: w środę burze i możliwe trąby powietrzne

IMGW: w środę burze i możliwe trąby powietrzne
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)
KAI/dm

W środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I, II i III stopnia przed burzami. Należy spodziewać się ich w zachodniej połowie kraju. W Polsce zachodniej i północno-zachodniej obowiązują ostrzeżenia stopnia III, występuje małe zagrożenie trąbą powietrzną. Alert przed burzami wydało też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB).

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do mieszkańców województw: dolnośląskiego, lubuskiego, pomorskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego SMS o treści: "Uwaga! Dziś i w nocy (10/11.07) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr".

Według zamieszczonego przez IMGW na platformie "x" komunikatu "najbardziej gwałtowne zjawiska" prognozowane są na terenie województw: lubuskiego i zachodniopomorskiego, zachodzie woj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i Wielkopolski oraz na północnym zachodzie woj. dolnośląskiego. Dla tego obszaru wydano ostrzeżenie stopnia trzeciego, które obowiązuje w środę (10 lipca) od godz. 14 do godz. 22.

Na tym terenie burzom mogą towarzyszyć porywy wiatru osiągające prędkość powyżej 115 km/h. Jak dodał IMGW, "poza wiatrem bardzo dużym zagrożeniem będzie zjawisko powodzi błyskawicznej, przez co każde większe miasto, które znajdzie się na czele układu burzowego, będzie musiało zmierzyć się z dużymi sumami opadowymi rzędu 55-80 mm". Zaznaczono również, że możliwe są opady dużego gradu oraz występuje "małe zagrożenie lokalnie trąbą powietrzną".

DEON.PL POLECA

Dla pozostałych części województw wielkopolskiego i dolnośląskiego oraz centralnych części woj. pomorskiego i kujawsko-pomorskiego Instytut wydał ostrzeżenia II stopnia przed burzami. Wiążą się one z sumami opadów od 35 do 55 mm i z porywami wiatru od 85 km/h do 115 km/h. Na tym obszarze możliwe są również opady gradu.

W pasie centralnym - od Elbląga przez Olsztyn, Włocławek, Płock, Łódź i Częstochowę, aż po Opole, Katowice i Rybnik obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami, którym mogą towarzyszyć sumy opadów od 20 do 35 mm i porywy wiatru od 70 km/h do 85 km/h.

Ostrzeżenia II i III stopnia obowiązują od środowego popołudnia do późnych godzin nocnych.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ewa Dąbrowska

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie dr Ewy Dąbrowskiej

Od wydania najbardziej znanej książki dr Ewy Dąbrowskiej minęło ćwierć wieku. Teraz Autorka diety warzywno-owocowej wraca z nową publikacją, bogatsza o doświadczenia tysięcy pacjentów. Po raz...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

IMGW: w środę burze i możliwe trąby powietrzne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.