Inflacja w Stanach Zjednoczonych najwyższa od 40 lat

Inflacja w Stanach Zjednoczonych najwyższa od 40 lat
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

W Stanach Zjednoczonych inflacja wzrosła w styczniu o 0,6 proc., a w ujęciu rocznym osiągnęła poziom 7,5 proc., najwyższy od 1982 roku - podało Biuro Statystyk Pracy (BLS). Najszybciej rosły ceny żywności i energii.

Wzrost wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) był wyższy od przewidywanego przez ekonomistów, którzy oczekiwali m.in. w ankiecie Bloomberga, wzrostu o 0,4 proc.

Ostatni raz inflacja osiągnęła w Stanach Zjednoczonych poziom 7,5 proc. w ujęciu 12-miesięcznym w lutym 1982 roku.

Według BLS najbardziej przyczyniły się do tego podwyżki cen żywności, prądu i mieszkań. Indeks żywności wzrósł o 0,9 proc., podobnie jak indeks cen energii. Ale wzrosty zanotowano też w wielu innych sektorach, m.in. na rynku aut używanych.

DEON.PL POLECA

Jak ocenia "Wall Street Journal", źródłem inflacji jest wciąż wywołana przez pandemię Covid-19 nierównowaga między popytem i podażą, tj. podaż nie nadąża za popytem z uwagi na zakłócenia w łańcuchach dostaw.

Styczeń był siódmym spośród ostatnich 10 miesięcy, w którym inflacja w USA wzrosła co najmniej o 0,5 proc.

W ciągu roku inflacja wyhamuje

Mimo braku oznak spowolnienia wzrostu cen, Biały Dom liczy na to, że wkrótce presja inflacyjna wyhamuje.

- Czołowi eksperci nadal przewidują, że inflacja zmniejszy się i będzie umiarkowana w ciągu tego roku - przekonywała w środę rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Sondaże wskazują, że wysoka inflacja jest obecnie największym problemem politycznym dla administracji prezydenta Joe Bidena, zaciemniająca resztę danych wskazujących na szybki wzrost gospodarczy i niskie bezrobocie.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Andrzej Zwoliński
W jaki sposób dochodzi się do szczęścia? Czy zdobywa się je indywidualnie? Czy państwo jest odpowiedzialne za szczęście obywateli? Czy dobrobyt mierzony produktem krajowym brutto gwarantuje jego osiągnięcie?
Na te i inne pytania dotyczące definicji...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Inflacja w Stanach Zjednoczonych najwyższa od 40 lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.