Izrael: Ortodoksi demonstrowali przeciwko obowiązkowej służbie wojskowej

Izrael: Ortodoksi demonstrowali przeciwko obowiązkowej służbie wojskowej
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)
PAP/dm

Kilkudziesięciu charedi, ultraortodoksyjnych Żydów, zablokowało w niedzielę autostradę nr 4 w pobliżu położonego na wschód od Tel Awiwu miasta Bnei Brak, demonstrując przeciwko planom równego poboru do wojska. Doszło do przepychanek z policją - podały izraelskie media.

Obecnie ogromna większość społeczności charedi jest zwolniona od obowiązkowej służby wojskowej.

DEON.PL POLECA
Kwestia obowiązkowej i powszechnej służby wojskowej jest również przedmiotem sporów politycznych. Minister obrony Izraela Joaw Galanat ponowił w niedzielę swój apel do prawodawców o przyjęcie przepisów, likwidujących zwolnienia od poboru do wojska.

- Armia potrzebuje ludzi. To nie jest kwestia polityki, to kwestia matematyki - powiedział.

Badania opinii publicznej wskazują, że ogromna większość społeczeństwa jest przeciwna wyjątkom dla ultraortodoksów. Tuż przed zeszłorocznym atakiem terrorystycznej organizacji Hamas opublikowano sondaż Instytutu Studiów nad Bezpieczeństwem Narodowym (INSS), z którego wynikało, że niemal 70 proc. respondentów jest przeciwna zwolnieniom z obowiązkowej służby wojskowej.

W przyszłym miesiącu kończy się kilkuletni okres obowiązywania prawa, na mocy którego pobór charedich był zawieszony. Sprawa, budząca wiele napięć, zwłaszcza w czasie wojny, jest rozpatrywana przez Sąd Najwyższy.

Ultraortodoksi chcą zachować prawo do studiowania w seminariach zamiast standardowej trzyletniej służby mundurowej. Studiowanie Tory uważają za swój podstawowy obowiązek. Niektórzy twierdzą, że ich pobożny styl życia kolidowałby z obyczajami wojskowymi, inni zaś wyrażają ideologiczny sprzeciw wobec państwa liberalnego - zauważyła agencja Reutera.

Charedi stanowią 13 proc. populacji Izraela i odsetek ten szybko przyrasta.

Nawołując do zniesienia wyjątków, minister Galant w wystąpieniu telewizyjnym zapewnił o szacunku dla „tych, którzy poświęcają swoje życie nauce Tory". "Jednakże bez istnienia fizycznego nie ma istnienia duchowego” - powiedział, wskazując na konieczność obrony kraju.

- Każdy musi ponieść ciężar służby. Wszystkie segmenty społeczeństwa - stwierdził, podkreślając, że obywatele muszą „podjąć decyzje, których nie podejmowali od 75 lat”.

Służba wojskowa w Izraelu jest obowiązkowa zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet powyżej 18 roku życia. Trwa trzy lata.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Izrael: Ortodoksi demonstrowali przeciwko obowiązkowej służbie wojskowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.