Jak rząd zabezpieczy dostawy gazu do Polski?

Jak rząd zabezpieczy dostawy gazu do Polski?
(fot. PAP/Tytus Żmijewski)
PAP / slo

PiS chce zwołania niejawnego posiedzenia połączonych, sejmowych komisji skarbu, gospodarki i nadzwyczajnej komisji ds. surowców energetycznych. Posłowie oczekują wyjaśnień rządu, w jaki sposób ma zamiar zabezpieczyć dostawy gazu w związku z sytuacją na Ukrainie.

Z kolei europosłowie PiS zapowiedzieli, że skierują interpelację do Komisji Europejskiej ws. zabezpieczenia energetycznego w sytuacji konfliktu militarno-politycznego na wschód od granic wspólnoty.

- Polska może zostać pozbawiona 4-4,5 mld m sześc. gazu. To ogromny wolumen. Bez niego nasza gospodarka nie będzie w stanie funkcjonować (...) Stoimy przed realnym zagrożeniem. Musimy myśleć o interesie gospodarczym, ekonomicznym i bezpieczeństwie naszego kraju - podkreślił poseł Dawid Jackiewicz podczas poniedziałkowej konferencji w Sejmie.

Dodał, że potrzebne są "wiarygodne, rzetelne i wiążące" wyjaśnienia m.in. ze strony ministra gospodarki i ministra skarbu.

- Gdyby rząd Donalda Tuska nie zaniedbał sprawy budowy terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu, budowy połączenia "Baltic Pipe" łączącego nas z Danią, wydobywania gazu niekonwencjonalnego, nie mielibyśmy tego typu dylematów. Te zaniechania doprowadziły do realnego zagrożenia i żądamy od pana premiera wyjaśnień w tej sprawie - podkreślił Jackiewicz.

Ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało w niedzielę, że podległe resortowi siły przejęły pełną kontrolę nad krajową siecią przesyłu i dystrybucji gazu, i objęły je specjalną pieczą. Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk wydał rozporządzenie, mające na celu "zagwarantowanie bezpieczeństwa i płynnego działania najważniejszych zasobów infrastrukturalnych kraju".

Wcześniej w niedzielę Dmytro Jarosz - lider Prawego Sektora, stowarzyszenia ukraińskich organizacji nacjonalistycznych - zagroził, że w przypadku agresji Rosji na terytorium Ukrainy zostaną zniszczone gazociągi, którymi Rosjanie transportują swoją ropę naftową i gaz na Zachód.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak rząd zabezpieczy dostawy gazu do Polski?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.