Japońska Agencja Kosmiczna: "księżycowy snajper" wylądował na Księżycu

Japońska Agencja Kosmiczna: "księżycowy snajper" wylądował na Księżycu
Fot. Vasyl Helevachuk / depositphotos.com
PAP / tk

Lądownik Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) japońskiej agencji kosmicznej JAXA, nazywany "księżycowym snajperem" ze względu na eksperymentalną technologię precyzyjnego lądowania, wylądował na Księżycu.

Japonia stała się tym samym piątym krajem, który pomyślnie wylądował na Księżycu i pierwszym, któremu udało się wylądować z wysoką precyzją, z dokładnością poniżej 100 metrów.

Mierzący 2,4 m wysokości SLIM to bezzałogowy statek kosmiczny, którego głównym celem jest zademonstrowanie precyzyjnych, z dokładnością do 100 metrów, technik lądowania na Księżycu. Zazwyczaj strefa lądowania rozciąga się na obszarze 10 km.

Dane zebrane przez SLIM zostaną również wykorzystane w projekcie NASA Artemis, która ma na celu wysłanie astronautów na powierzchni Księżyca i zbudowanie tam bazy.

DEON.PL POLECA

Na pokładzie statku znajdują się dwa małe autonomiczne roboty księżycowe, które zostaną wypuszczone tuż przed lądowaniem.

JAXA wystrzeliła rakietę H-IIA z lądownikiem SLIM 7 września ubiegłego roku, po trzykrotnym odkładaniu startu z powodu złej pogody, a 25 grudnia wszedł on na orbitę księżycową.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Stoparczyk

Niezwykły talent, wyrazista postać. Kim był, że każdy chciał się z nim zaprzyjaźnić?

Brał wszystko na dystans – może z wyjątkiem studiów aktorskich, do których pchała go potężna siła artystycznego powołania. Grał postaci zadumane jak...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Japońska Agencja Kosmiczna: "księżycowy snajper" wylądował na Księżycu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.