Kamil Stoch zdobywcą Kryształowej Kuli

(fot. PAP/EPA/ANTONIO BAT)
PAP / mh

Zdobywca Kryształowej Kuli Kamil Stoch zajął czwarte miejsce w ostatnim w sezonie konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w słoweńskiej Planicy. Zwyciężył Słoweniec Peter Prevc.

Drugi był Niemiec Severin Freund, a trzeci Norweg Anders Bardal. Dzięki zwycięstwu Prevc wyprzedził Freunda i zapewnił sobie drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 2013/14. Piotr Żyła uplasował się na 13. pozycji, Maciej Kot na 15, Dawid Kubacki zajął 41. miejsce, Klemens Murańka 45., Jan Ziobro 47.
Ostatni w sezonie konkurs rozgrywany był w trudnych warunkach, przy padającym deszczu. Dopiero po jego zakończeniu, gdy trwała uroczystość wręczania trofeów i Stoch odbierał Kryształową Kulę, aura się trochę poprawiła, przestało padać.
Po pierwszej serii liderem był dwukrotny mistrz olimpijski, który wylądował na 139. m. Drugie miejsce zajmował Norweg Anders Bardal - 138,5 m, a trzecie Słoweniec Peter Prevc - 136 m. Polak tylko o 0,7 pkt wyprzedzał Bardala i o 1,8 pkt Prevca.
Do finału awansował także 14. po pierwszej serii Kot - 133 m i Żyła z 15. rezultatem - 132 m. Odpadli pozostali Polacy. Kubacki uzyskał 125,5 m, Murańka 123,5 m, a Ziobro 124 m.
W finale Stoch uzyskał 136 m i jak się okazało, to było to za mało, aby utrzymać miejsce na podium. Mistrz świata z Val di Fiemme uplasował się ostatecznie na czwartej pozycji, podobnie jak w pierwszym, piątkowym konkursie w Planicy. Walkę z trzecim Bardalem przegrał o... 0,1 pkt.
Zdobywca Kryształowej Kuli w sezonie Pucharu świata dwanaście razy stawał na podium. Wygrał sześć konkursów, po trzy razy był drugi i trzeci. W sumie biało-czerwoni prowadzeni przez trenera Łukasza Kruczka z 28 konkursów wygrali osiem, gdyż po jednym zwycięstwie mają na koncie także Krzysztof Biegun i Ziobro.
W finale w Planicy zaciętą walkę o drugie miejsce w PŚ stoczyli Freund i Prevc. Ten pierwszy przed niedzielnymi zawodami miał 11 pkt przewagi nad rywalem. W finale uzyskał 141 m, wyrównując rekord obiektu należący do Żyły. Odpowiedź Prevca była natychmiastowa. Słoweniec wylądował o jeden metr dalej, ustanowił rekord skoczni i wygrał zawody. Dzięki zwycięstwu powiększył swój dorobek w PŚ o kolejne 100 pkt, gdy Niemiec za drugie miejsce otrzymał tylko 80 pkt.
Zakończony sezon 2013/14 był pod każdym względem rekordowy dla Polski. Dwa złote medale olimpijskie i Puchar Świata - tego w skokach jeszcze nigdy nie było.